20. GODIŠNJICA OSNIVANJA

Ahmet Yildrim, rektor IUS-a, za etto.ba: Cilj je da mladima u BiH ponudimo jeftino i visokokvalitetno obrazovanje

Ahmet Yildrim IUS2 1
Foto © etto.ba

Internacionalni univerzitet u Sarajevu (IUS) ove godine obilježava jubilarnu 20. godišnjicu osnivanja. Za voditelje ove visokoškolske ustavnove to je razlog da budu ponosni na ostvarene uspjehe, ali i da najave jačanje misije. IUS je već dao veliki broj akademskih građana i intelektualaca koji su nakon završetka studija postali korisni članovi društva u svojim zemljama i općenito. Još 2014. godine IUS je proglašen najkvalitetnijim univerzitetom na Zapadnom Balkanu od akreditacijskog centra sa sjedištem u Beču.

IUS-ov kompleks u Sarajevu prostire se na 73 dunuma površine i u njemu su izgrađeni svi potrebni objekti i sadržaji, a postoj i mogućnost građenja novih objekata kada to bude zahtijevalo povećanje broja studenata.

Za profesora Ahmeta Yildrima, rektora ovog univerziteta, obrazovanje je proces, koji ne počinje i ne završava na fakultetu. On smatra da univerzitet predstavlja vrata kojim se studentima otvara budućnost. Na fakultetu, studenti “uče kako da uče”.

“Nismo ovdje da ih sve naučimo, samo ih usmjeravamo. Ako krenu sa pravog mjesta, uđu na prava vrata, stići će i na pravi cilj. Ako izaberu krivi smjer, pogrešno mjesto, nigdje neće stići”, kaže profesor Yildrim, naglašavajući da je IUS pravo mjesto da se počne sa obrazovanjem.

U intervjuu za etto.ba, profesor Yildrim govorio je o proteklih 20 godina, IUS-ovim obrazovnim programima, programu dvojnih diploma, studentima na koje je ponosan, a imao je i poruku za buduće studente.

etto.ba: IUS od 2004. godine obrazuje studente, kada se osvrnete na te skoro dvije decenije, kakvi su utisci?

Univerzitet je, zapravo, osnovan 2003. godine, tako da je tačno 20 godina od početka. Ali, tačno je da smo prve studente primili 2004. godine. Tako da je proteklo 19 godina od početka rada sa studentima. Koliko se sjećam, počeli smo sa 72 studenta i nekoliko profesora engleskog. Sada imamo oko 2.000 studenata i profesore iz 14 zemalja. Imamo pet fakulteta i 17 različitih studijskih programa na bachelor studijama (bcc) i 21 program na magistarskim i doktorskim studijama (master i phd).

U početku smo bili u zgradi koju smo iznajmljivali u centru grada, a sada imamo vlastiti kampus. Nastavljamo rasti, bilo da je riječ o broju studenata, profesora, programa ili fakulteta. Uskoro ćemo otvoriti novi fakultet, ali prije nego što to bude zvanično ne mogu govoriti o tome.

etto.ba: Kako je univerzitet trenutno rangiran?

Ovaj univerzitet je kompletirao sve procese povezane sa obrazovanje. Radimo istraživanja, objavljujemo naučne radove, knjige itd. Prema podacimo Webometricsa, IUS je prvorangirani privatni univerzitet u Bosni i Hercegovini, uzastopno posljednjih pet godina. Tako da možemo reći da smo najbolji posljednjih godina. Da bismo održali takav status, moramo napredovati konstantno, jer konkurencija uvijek stvara pritisak koji se može odraziti na rejting univerziteta. To je jako važno. Osim uspjeha u Bosni i Hercegovini, naš rejting je porastao i u Evropi i svijetu. Tako da kontinuirano rastemo, ali istovremeno unaprjeđujemo kvalitet obrazovanja koje nudimo, jer to je jedini način da ostanemo najbolji.

etto.ba: Šta je potrebno učiniti da biste zadržali taj nivo?

Da bismo zadržali kontinuitet rasta, moramo investirati. Naša fondacija nastavlja ulagati. Ovaj univerzitet pripada fondaciji, nije privatni. Zovu nas privatni univerzitet, ali, vidite, privatnim univerzitetima obično je cilj stvaranje profita. Ovaj univerzitet nema takav cilj. Pripada fondaciji, tako da stipendiramo mnogo studenata, naročito iz Bosne i Hercegovine. Prošle godine, 55 procenata naših stipendija pripalo je studentima iz BiH. Novac, uglavnom, zarađujemo od stranih studenata, i od toga dajemo stipendije bosanskim studentima. To je ideja, zbog toga je ovaj univerzitet osnovan, da obezbijedi kvalitetno visoko obrazovanje mladima u BiH, kako bi izgradili budućnost ove zemlje.

Naši diplomanti imat će uloge u budućnosti zemlje i može se reći da su to već počeli raditi. Ipak, većina naših diplomanata odlazi van zemlje, zbog čega sam tužan, ali, gledajući dugoročno, znam da će se vratiti. Završit će master i phd studije, dobit će dobre poslove, steći iskustvo i vratiti se u svoju zemlju. Gledajući kratkoročno, može se govoriti o odljevu mozgova, ali kada ih privućemo natrag njihova vrijednost će biti veća. To se dogodilo u Turskoj, zbog toga kažem da je migracija mozgova jako važna. U Turskoj je bilo tako, sada se događa u BiH. U posljednjih 20 godina pozvali smo te sjajno obrazovane mozgove da se vrate u Tursku, vratili su se i možete vidjeti napredak. Industrija, obrazovanje, istraživanja, biznis, vidite kako je sve kolektivno napredovalo. To će se dogoditi i u Bosni i Hercegovini, a mi ćemo biti važan dio u tom procesu. Zbog toga nastavljamo investirati.

etto.ba: Koje uslove je potrebno ispuniti da bi se to moglo garantovati?

Prije svega, mislim da smo obezbijedili najbolje obrazovanje. Kompletan proces obrazovanja je jako transparentan. Znate, postoji mnogo negativnih pojava na univerzitetima na Balkanu, ne samo u Sarajevu. U posljednje vrijeme vidjeli ste vijesti o diplomama nekih univerziteta, ne bih da ulazim u detalje. Ali, naša diploma je vrijedna, jer je nije lako steći. Studenti moraju pomno studirati, uložiti energiju i trud kako bi je dobili.

etto.ba: Imate i program duplih diploma, možete li reći neto više o tome?

Da, postoji i program duplih diploma. Pokušavamo sarađivati sa univerzitetima širom svijeta, ne samo u Turskoj. Program duplih diploma imamo sa jednim unverzitetom u Njemačkoj i jednim u Poljskoj. Također i sa Tehničkim univerzitetom Istanbul (Istanbul Technical University) za četiri programa, kao i četiri programa sa Univerzitetom Istanbul (Istanbul University). U narednom semestru imat ćemo i četiri programa sa Univerzitetom Marmara (Marmara University). Jedan master program imamo sa njemačkim Univerzitetom Ludwigshafen (University of Ludwigshafen am Rhein), kao i jedan master i bachelor program sa poljskim Katoličkim uverzitetom Lublin (Catholic University of Lublin).

Nastojimo povećati broj univerziteta sa kojim ćemo imati duple programe, kako bismo studentima obezbijedili različite oblike obrazovanja. Na primjer, kada je riječ o programima sa Univerzitetom Istanbul, studenti prve dvije godine slušaju ovdje, a druge dvije u Istanbulu. Tako stiću dvije diplome. Za četiri godine dobivaju dvije nezavisne i jako vrijedne diplome. Koristit će onu koju žele. Te su diplome prepoznate u cijelom svijetu.

etto.ba: Možete li izdvojiti studente na koje ste naročito ponosni? Ponosni smo na mnogo studenata. Izdvojio bih Ismaila Ćidića, koji je diplomirao međunarodne odnose. Nakon što je diplomirao dobio je stipendiju na Univerzitetu Duke (Duke University), jednom od najprestižnijih univerziteta u svijetu, a nakon toga stipendiju Univerziteta „George Mason“ (George Mason University) i, koliko znam, tamo pohađa phd program.

Imamo sjajne studente na različtim programima: genetika i bioinžinjering, svjetske umjetnosti i kultura, arhitektura... Master i phd diplome stiću u Njemačkoj, Engleskoj, Australiji, Turskoj, Kataru i mnogim drugim zemljama. Neki od njih imaju veoma dobre poslove. Jedana naša diplomantica genetike i bioinžinjeriga radi na veoma važnom zdravstvenom institutu u Njemačkoj. Tamo je stekla phd diplomu i radi važan posao, vidio sam je u novinama. Dakle, imamo mnogo jako uspješnih studenata. Zapravo, na našem web siteu imamo sekciju alumni priče (Alumni Stories), preporučio bih svima da ih potraže, to su jako lijepe priče.

etto.ba: Kada govorite o praktičnom radu u nastavi, možete li izdvojiti neke projekte koje su realizrali studenti?

Mnogo uspjeha studenti su postigli u inženjerskim programima. Imamo laboratorije. Ali, i za društvene programe imamo studije i laboratorije. Tu provodimo istraživanja i praktičnu nastavu. Sva oprema je dostupna besplatno, obično mi snosimo troškove. Imamo diplomske projekte za bachelore. Svi studenti na inženjerskim programima moraju realizirati neki projekat kako bi diplomirali. Neki od tih diplomskih projekata su zaista dobri, na nivou pravih istraživanja i oni budu i objavljeni kao naučni radovi. U međuvremenu, učestvujemo u istraživačkim projektima, kao što je COVIRNA, istraživački projekat Evropske unije, povezan sa pandemijom covid-19. Participiramo u tom istraživanju. Također, učestvujemo u mnogim međunarodnim kolaboracijama baziranim na istraživačkim projektima.

Kada je riječ o društvenim studijama, naši profesori vode istraživačke projekte i studenti su uključeni. Mi to ovdje zovemo IUS porodica. Dakle, oni su kao članovi porodice. Uvijek su uključeni u istraživanja i ostale aktivnosti. Zato imamo Istraživački i razvojni centar (ID centar) sa jako dobrim laboratorijima, studijima i ostalim prostorijma neophodnim za istraživanja. Laboratorije imamo i u zgradama univerziteta, ne samo u ID centru.

etto.ba: Pokrenuli ste i program za istraživanje umjetne inteligencije, možete li reći nešto više o tome?

Artificial Intelligence and Data Science je jedan od naših novih programa. To je veoma važno. AI i podatkovna nauka postaje najpopularnija oblast u industriji u svijetu. Prvi smo univerzitet u regiji koji ima ovaj program. Također planiramo otvoriti i zdravstvene studije kao i turistički menadžment. Turizam je jako važan za ovu regiju. Zato moramo obrazovati ljude i u tom sektoru. Uvijek unaprjeđujemo naše kurikulume. To je bitna razlika u odnosu na javne univerzitete. Oni su stabilniji. Mi to sebi ne možemo priuštiti, moramo unaprjeđivati naše silabuse i kurikulume u zavisnosti od globalnih trendova.

etto.ba: Kakvu praksu imaju studenti društvenih i humanističkih nauka?

Studenti svjetskih umjetnosti i kulture rade mnogo stvari povezanih sa industrijom. Na primjer, dizajniraju ambalažu. Snimaju kratke filmove. Sada imamo i projekat sa Muzejom „Alija Izetbegović“. Dakle, kada govorite o praktičnoj nastavi i projektima, mislim da je to ono što naš univerzitet čini drugačijim od ostalih. Nastava kod nas nije samo podučavanje, imamo i praktični rad.

etto.ba: Već ste govorili o stipendijama, ali bih volio da se vratimo na to sa nešto više detalja.

Interes IUS-a je konstantno povećavati broj studenata. Prošle godine smo imali 1.100 aplikacija za stipendije. Sada imamo 1.600. To je skoro 30 posto više nego prošle godine. Taj broj je rastao i tokom pandemije. Stipendije su važne, jer smo svjesni da ekonomija u BiH nije uporediva sa evropskim zemljama. Ljudi odlaze da bi našli posao i prehranili porodice. Zbog toga pokušavamo sa stipendijama zadržati dobre bosanske studente. Oni polažu jako ozbiljne ispite, i na temelju rezultata osiguravamo stipendije, od stopostotnih do desetprocentnih. Ali, kao što sam rekao, od ukupnog broja prošlogodišnjih stipendija, 55 posto je dodijeljeno studentima iz BiH, što je jako visok nivo.

etto.ba: Na kraju, šta biste poručili budućim studentima?

Voljeli bismo vidjeti što više studenata, iz BiH i inostranstva. Trenutno je taj omjer pedeset naprema pedest posto. Ovo je međunarodno okruženje, imamo internacionalne profesore, nastava je na engleskom, tako da svakoga ko traži kvalitetno obrazovanje i diplomu priznatu u cijelom svijetu želimo vidjeti na IUS-u. IUS će nastaviti nuditi kvalitetno obrazovanje. Ali, kao što sam već rekao, ne radi se samo o podučavanju, nego i o praktičnom obrazovanju. Svake godine, sve više sarađujemo sa industrijom. Uspostavili smo centar poslovne izvrsnosti (Business Excellence Center). Uskoro ćemo imati i tehno park, tako da će studenti imati više šansi da se zaposle u industriji. Kada kažem industrija, ne mislim samo na inženjere, nego na sve oblike industrije. Zato pozivamo buduće studente da nas posjete, prvo trebaju vidjeti kampus, upoznati se sa programima, pitati sve što ih zanima, postoje i viber i whatsapp platforme preko kojih nam se mogu obratiti, tako da mogu pitati sve što ih zanima. Naš cilj je da mladima u BiH ponudimo jeftino i visokokvalitetno obrazovanje.