O SVEMU POMALO

Pandurević najavljuje: RS ulazi u mračni period, Dodik nema podršku Srbije za otcjepljenje

Aleksandra pandurevic

Aleksandra Pandurević, članica GO SDS, tokom gostovanja na političkom magatinu Mreža FTV godorila je o mračnom periodu koji dolazi i američkim crnim listama za Mrežu FTV-a govorila je Aleksandra Pandurević, članica GO SDS, te kazaka kako ne može da prihvati "da je SNSD crniji od HDZ-a".

Pandurević je rekla da Republika Srpska ulazi u mračni period zbog zakona o kleveti.

"Većina medija bi morala staviti ključ u bravu jer kazne ako pomenete porodicu i kazne za povredu ugleda i časti, i ukoliko podsmijehu izvrgnete nečiju porodicu ili uvrijedite nečiju porodicu, idu do čak 100.000 maraka. Dakle, ako kažete da je neki funkcioner svom sinu ili svojoj kćerki iz budžeta dao, vi možete platiti kaznu od 100.000 KM. Vraćamo se otprilike u onaj period potpunog totalitarizma i Golog otoka kada je svaka kafana imala svog špijuna koji su pisali šta ko priča u kafani i onda su ljudi odvođeni na Goli otok i osuđivani na zatvorske kazne".

"Ljudi će bježati"

Dodala je da se Goli otok danas popularno zove "odlazak u inostranstvo".

"Ljudi će bježati. Kad ne možete da platite kaznu, bojim se da je ovo povratak te Udbe i progona svake kritičke misli. Uskraćivanja, uostalom, da se ukaže na negativnosti. Očito smo sve više postali kleptokratsko društvo i došli smo u fazu kada treba i zabraniti da se priča o tome što se dešava".

Pandurević je istakla kako se iskreno nada da postoji dovoljno razuma da se odustane.

"Ukoliko bi se desilo da zakon bude usvojen u NSRS-u, sljedeća instanca je Ustavni sud RS-a jer ovaj zakon je duboko u suprotnosti sa načelima Ustava RS-a kojim su zagarantovani sloboda mišljenja, sloboda izražavanja, političkog opredjeljenje i svega drugog. Ja se plašim, ukoliko bi on bio usvojen i zaživio, neminovno će doći do rekacija i EU i svih, i kakve to onda posljedice može imati po RS. EU ima mnoge mehanizme, već sad imamo ogromna finansijska sredstva Njemačke i EU koja su blokirana za RS. Sasvim je izvjesno da bi vjerovatno došlo i do novih blokada i otvorenih ekonomskih sankcija RS-u".

Na pitanje šta je trenutno na djelu u RS-, odgovaria je: "Bojim se da ono što je najsurovije što se dešava jeste da je ta količina bahatosti, ovladavanja resursima, pa kroz ovaj zakon o kleveti i priprema represije jednostavno dovodi do apatije ljudi. Ljudi kreću linijom manjeg otpora, povlače se i bježe iz zemlje. Ne vidim šta se još treba i može desiti, za mene je recimo ovo signal kad bi svi trebali da se dignu. Koja je to linija kada narod više neće moći trpiti, to ćemo da vidimo".

Pitanje državne imovine

Prema njenim riječima, nedopustivo je napasti bilo koga i iz bilo kog razloga.

"Niko nema pravo da druge maltretira, zlostavlja, da atakuje na život drugih. To je zaista za oštro kažnjavanje. Očekujem da će policija efikasno uraditi svoj posao, kada je u pitanju napad na aktiviste Bh. povorke ponosa. Nisam stvarno upućena u detalje", kazala je Pandurević.

Što se tiče državne imovine, Pandurević je rekla da čitavo miješanje međunarodne zajednice i odluke Ustavnog suda ne dovode do rješenja tog pitanja.

"Naprotiv, i dalje produbljuju te unutrašnje jazove i sukobe. Za pitanje podjele imovine neophodan je, prije svega, politički dogovor. Moraju se napraviti principi, definisati šta je to što je zaista državna imovina, definisati principi podjele i knjiženja i svega ostalog. To je pitanje koje prije svega treba da riješi aktuelna vlast na nivou koalicije u BiH. Ne vidim da bilo šta pokušavaju da riješe i da mogu riješiti. Vidim jako suprotstavljene stavove, međusobna prepucavanja".

Smatra da je Milorad Dodik najvještiji političar u ovoj zemlji.

"On redovno baca udice, a svi somovi se pohvataju na te udice i svi su onda u njegovim rukama. Na stranu to kakve su emocije ljudi u RS-u i svih nas uostalom. Ali ko bi to priznao? Evo da li bi Republika Srbija priznala, ko će proglasiti otcjepljenje? Da li Milorad Dodik ima dvotrećinsku većinu u Narodnoj skupštini za takav potez koji bi neminovno vodio potpunom ekonomskom uništenju i izolaciji RS-a. Otcjepljenje kada pomenete morate imati pripremljen teren, morate imati unaprijed definisane zemlje koje će vas priznati, morate imati makar jednog ili dva velika moćna saveznika. Pa ako nemate Ameriku na svojoj strani, da imate makar Brisel ili EU. Ja ne vidim da Milorad Dodik ima čak i zvanični Beograd za takvo nešto".

Crnu listu građani trebaju sastaviti na izborima

Naglasila je da je Dodik majstor političkog spinovanja koji je 2006. prvi put izgovorio "otcjepljenje".

"Čak i ti koji se shvataju za to su svjesni da od toga nema ništa, nego eto Milorad Dodik ruši BiH, oni je brane i to je ta politička platforma koja ovdje traje".

Pandurević je mišljenja da neće pasti koalicije na državnom nivou.

"Prvo, to njihovo savezništvo nije zasnovano ni na kakvom programu ili bilo čemu. To je koalicija za fotelje. Kad Vijeće ministara nije bilo blokirano? Ne vidim ja da će se tu išta desiti. Oni su svi dobili dio vlasti, fotelju koja im se sviđa, zovu se ministrima".

O američkim crnim listama kaže da govore da su SDA i SNSD dvije političke partije koje su se našle u nemilosti.

"Ne mislim da su crne liste rješenje za bilo koga i bilo šta u ovoj zemlji. Ako je neko prošao te crne liste, prošao je SDS pa evo vidite, preživio je. Jedina crna lista koja treba da bude jeste ona koju građani sastave na izborima. Ne možete vi rješavati u nečije ime bilo kakve probleme ovdje. Ne mogu da prihvatim da je SNSD crniji od HDZ-a. Mislim da to nije dobro, a očito oni pokušavaju slati neke poruke".

"Milorad Dodik je čovjek kojeg nikada ne treba potcjenjivati. On traje toliko dugo jer njegova kampanja nastavlja drugi dan nakon izbora, on nikad ne izlazi iz kampanje", zaključila je Pandurević.


Znate više o temi ili prijavi grešku