Ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH oglasila se povodom godišnjice početka opsade grada Sarajeva. Na svom facebook nalogu podsjetili su kako je na današnji dan, prije trideset i jednu godinu, počela surova i brutalna 1.425 dana duga opsada Sarajeva "tokom koje su hrabri stanovnici ovog grada trpjeli konstantna granatiranja i napade snajperista".
"Odajemo počast i sjećamo se hiljada civila – muškaraca, žena i djece svih dobi – koji su, tokom najduže opsade u modernoj istoriji, ubile snage Vojske Republike Srpske pod zapovjedništvom osuđenih ratnih zločinaca kao što su Stanislav Galić i Dragomir Milošević", napisali su iz ambsad SAD-a.
Naveli su i kako je zajednička obaveza sjećati se ovog zločina, odati počast svim žrtvama, tražiti pravdu i raditi na promicanju pomirenja.
"Posvećenost istini kao i suosjećanje s onima koji su patili i izgubili živote neophodni su za oprost i pomirenje koji će omogućiti Bosni i Hercegovini da izgradi svjetliju budućnost za sve", navodi se u objavi na facebook nalogu ambasade SAD-a.