NOVI KORAK U AMERIČKOJ MIGRACIONOJ POLITICI

Amerika proširuje deportaciju imigranata... Nova zemlja otvara svoja vrata

SAD Belize  deportacija
Foto © Potpisivanje sporazuma između dvije zemlje

SAD i Belize postigli sporazum o privremenom prihvatu migranata deportovanih iz Amerike

Sjedinjene Američke Države i Belize saopćili su u ponedjeljak da su postigli dogovor prema kojem će ta mala centralnoamerička zemlja privremeno primati migrante deportovane iz SAD-a dok čekaju odluku o svojim zahtjevima za azil.

Vlada Belizea je putem svoje službene Facebook stranice potvrdila da sporazum omogućava američkim vlastima da tražioce azila šalju u Belize kao “sigurnu treću zemlju” do okončanja procesa njihove obrade.

Detalji sporazuma

Sporazum, koji još nije javno objavljen, mora odobriti Senat Belizea kako bi stupio na snagu.

Američki State Department je na platformi X saopćio da ovaj dogovor predstavlja “važan korak u borbi protiv ilegalne migracije, zloupotreba sistema azila i jačanju zajedničke regionalne saradnje”.

U ime Belizea sporazum je potpisao ministar vanjskih poslova Francis Fonseca, a u ime SAD-a otpravnica poslova američke ambasade u Belmopanu, Catherine Beamer. Sporazum će važiti dvije godine.

Šira američka strategija deportacija

Od povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću početkom godine, američka administracija pokrenula je intenzivnu kampanju deportacije nedokumentovanih migranata i sklapanja sporazuma sa trećim zemljama koje bi privremeno prihvatale deportovane osobe.

Pored Belizea, slične sporazume sa SAD-om već su potpisale Panama, Kostarika, El Salvador i Honduras, dok su u toku pregovori s Ugandom, Južnim Sudanom i Ruandom.


Znate više o temi ili prijavi grešku