KO JE SLJEDEĆI NAKON AMRE BABIĆ – ZET, KĆERKA, KOMŠIJA?

Da li Amra Babić dolazi na čelo FIA-e – zasluga ili politička trgovina?

Amra babic  elmedin konakovi C487 webp 768x407

Porodične kombinatorike umjesto stručnosti u institucijama FBiH. NiP-ova privatizacija FIPA-e: Amra Babić na čelu agencije, sin Mirza skuplja funkcije kao sličice

U režiji Vlade Federacije BiH, još jedna državna agencija doživjela je tiho kadrovsko preuzimanje – ovaj put riječ je o Finansijsko-informatičkoj agenciji (FIA), ključnoj instituciji u sektoru poslovnih i finansijskih podataka. Naizgled tehnička odluka o imenovanju novog Upravnog odbora zapravo je samo uvod u novu raspodjelu funkcija, gdje stranačka pripadnost i porodične veze sve više postaju jedini relevantni kriteriji.

Na čelo Upravnog odbora FIA-e imenovan je Goran Milić, dok su članovi postali Adnan Hidić, Hasan Prelić, Vedran Buhovac i Amer Omanović – sve to, navodno, nakon “provedene konkursne procedure”. Ipak, ono što se u zvaničnom rješenju ne spominje jeste da je aktuelna direktorica agencije, Irma Borovac, praktično natjerana na ostavku. U strahu da ne bude smijenjena i time javno diskreditirana, "navodno" je odlučila sama odstupiti. Elegantno upakovan pritisak – ali ipak pritisak.

Na njeno mjesto, iza kulisa, već se priprema nova “ekspertica” – bivša gradonačelnica Visokog i kadar stranke Narod i pravda, Amra Babić. Njeno ime se već mjesecima šuška kao siguran izbor, a sada je sve jasnije: ovo nije samo njena funkcija, već porodični paket aranžman.

Naime, njen sin Mirza Babić se već udobno smjestio u politički milje – prvo kao savjetnik Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova BiH, a potom kao tržišno-turističko-ugostiteljski inspektor u Federalnoj upravi za inspekcijske poslove. Nevjerovatno kako “konkursne procedure” postaju savršeno sinhronizovane s političkim vezama – dok hiljade mladih bez posla listaju portale u potrazi za šansom, oni sa pravim prezimenima biraju funkcije kao iz švedskog stola.

Ova priča neodoljivo podsjeća na sistem koji se godinama pokušava prikazati kao "reformisan", "transparentan" i "evropski". Umjesto toga, imamo klasičan primjer stranačkog uhljebljenja i porodičnog rasporeda fotelja. NiP, koji je došao na vlast pod sloganima promjene, izgleda vrlo brzo naučio stare trikove svojih prethodnika – samo s novim licima i istim obrascem: kontrola institucija, raspodjela moći i zapošljavanje po principu krvnog srodstva, a ne stručnosti.

Pitanje je: da li građani Federacije zaslužuju ovakvu farsičnu transparentnost? I koliko će još državnih agencija postati porodična preduzeća za NiP-ov kadar i njihove najbliže? U zemlji u kojoj su nepotizam i politički dogovori odavno istisnuli znanje i sposobnost, FIA je samo nova karika u lancu sistemske degradacije javne uprave.