DVIJE OSOBE NESTALE

Bali pod vodom: Broj poginulih porastao na 18

IMG 3504

Na indonežanskom otoku Baliju broj žrtava poplava porastao je na 18, dok se dvije osobe i dalje vode kao nestale, saopćile su lokalne vlasti. Poplave su izazvane obilnim kišama u utorak i srijedu koje su zahvatile Denpasar i šest od osam regija otoka, blokirajući glavne puteve, uključujući pristup međunarodnom aerodromu.

Većina smrtnih slučajeva dogodila se kada su rijeke, koje su izbile iz korita, odnijele ljude, pri čemu među poginulima nema stranaca. Oko 500 osoba evakuirano je u škole i džamije, dok spasioci i dalje pumpaju vodu iz poplavljenih objekata. Stotine vojnika angažovano je na čišćenju ulica od blata, ruševina i kamenja.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Stručnjaci upozoravaju da brzi razvoj i urbanističko planiranje na Baliju nisu uzeli u obzir potrebu za adekvatnom drenažnom infrastrukturom. “Sva izgradnja infrastrukture je usmjerena ka tome da Bali bude atraktivniji za turiste i investitore, ali ne i otporniji na prirodne katastrofe”, rekao je I. Njoman Gede Maha Putra sa Univerziteta Varmadeva u Denpasaru.

Slične poplave pogodile su i Istočnu Nusa Tengaru, gdje su četiri osobe izgubile život. Fokus nadležnih sada je na uklanjanju posljedica nevremena i čišćenju poplavljenih područja.


Znate više o temi ili prijavi grešku