Krajem maja, čelni ljudi BHRT-a i RTV FBiH, Belmin Karamehmedović i Džemal Šabić, potpisali su sporazum kojim se omogućava raspodjela prikupljene RTV takse koja je stajala na računu JP Elektroprivreda BiH. Time je riješena petomjesečna agonija, a najviše su ispaštali radnici BHRT-a kojima je kasnila plaća ili je nije ni bilo.
Iako je Karamehmedović odbijao potpisati sporazum insistirajući na "zakonitoj raspodjeli", iznenada je promijenio mišljenje nakon što je rukovodstvo FTV-a podnijelo krivične prijave zbog gašenja signala 8. maja, kada su na entitetskom javnom servisu emitovane samo vijesti i dnevnici. Odlukom suda u večernjim satima, BHRT-u je naređeno da pusti signal RTV FBiH.
Sporazum je potpisan pod istim uslovima raspodjele novca kao do kraja decembra, s tim da će FTV davati više novca BHRT-u, ali će se povećati i obim usluga koje će im pružati. Karamehmedoviću je raspodjela odjednom postala zakonita, a zauzvrat je tražio povlačenje krivičnih prijava, na šta je Šabić pristao.
Međutim, i pored povlačenja prijava, Karamehmedović bi se mogao suočiti s drugim sudskim procesom. Radnicima BHRT-a 84 mjeseca nisu uplaćeni doprinosi, što je rezultiralo ozbiljnim problemima, uključujući nemogućnost ovjeravanja zdravstvenih knjižica i neusaglašen radni staž za penziju.
"Trudimo se izmiriti sve obaveze prema uposlenicima, tako da su uplaćene sve neto plaće, naknade za topli obrok i prijevoz, dok ostaje otvoreno pitanje doprinosa za penziono," naveli su iz BHRT-a .
Inspekcijski nadzori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove i Porezne uprave FBiH rezultirali su brojnim kaznama, ali se stanje nije promijenilo. Spekuliše se da postoji "spisak povlaštenih" kojima su doprinosi ipak uplaćeni. Radnicima se uredno dostavljaju potpisane platne liste sa svim obračunatim porezima.
Dio radnika tužio je BHRT zbog neuplaćenih obaveza, a na sudu bi se mogao pojaviti i Karamehmedović kao odgovorno lice BHRT-a. Njegov mandat ističe za godinu dana, nakon čega planira preći u privatnu firmu koju je već osnovao.
Tokom agonije s novcem, Kolegij BHRT-a ukinuo je više od 15 emisija, a programska shema ostala je u "skraćenom režimu" i nakon potpisanog sporazuma.
Sindikat, koji bi trebao zastupati prava radnika, također bi trebao preispitati ugovore koje je Karamehmedović sklapao sa privatnim produkcijama i firmama.
Također, pitanje je zašto BHRT nema reportažna kola već ih mora iznajmljivati, što je dovelo do gubitka značajnog novca.
Odlazak Belmina Karamehmedovića iz BHRT-a mogao bi biti ključan korak prema rješavanju problema, ali je očito da je Sindikat više naklonjen menadžmentu nego radnicima.