Bivši američki ambasador pri NATO-u Daglas Lut prokomentirao je sastanak Donalda Trampa i Vladimira Putina, naglašavajući da američki predsjednik iz tog susreta nije izvukao ništa.
U razgovoru za BBC, odmah nakon što su dvojica lidera dali izjave, Lut je istakao da je, za razliku od Trampa, ruski predsjednik ostvario značajnu pobjedu.
– Putin odlazi s okončanjem međunarodne izolacije – rekao je Lut, objašnjavajući da je ruski lider prikazan kao važna figura na svjetskoj sceni u društvu američkog predsjednika.
– Viđen je kao velika figura na velikoj pozornici s američkim predsjednikom: topla dobrodošlica, crveni tepih, vožnja Trampovim automobilom, stajanje ispred znaka na kojem je pisalo "težnja miru" – što je sve samo ne ono za šta se Vladimir Putin zalaže.
S druge strane, Lut smatra da američka strana nema nikakvih razloga za zadovoljstvo.
– Zauzvrat, što je Tramp dobio? Nula... Postigli smo vrlo malo – rekao je.
Na kraju je zaključio da susret nije donio nikakav konkretan napredak, posebno u vezi s ključnim međunarodnim krizama.
– Nismo ništa bliže – zapravo, možda smo dalje od mirovnog sporazuma u Ukrajini nego što smo bili na početku dana – dodao je.