Bosna i Hercegovina decenijama živi u stanju permanentne političke obmane, u kojem političari bez trunke stida gaze zakon, zloupotrebljavaju položaje i obmanjuju narod, dok se prave da su moralni autoriteti.
Dok obični građanin zbog male greške završava pred sudom, naši politički „velikani“ kradu resurse, preuzimaju kadrove, potpisuju sporazume i lobiraju, sve pred očima javnosti, i prolazi im nekažnjeno.
Elmedin Konaković je najnoviji primjer ove političke tragedije. Dok Tužilaštvo BiH i SIPA raspolažu dokumentima o njegovim premještajima kadrova, preuzimanjima iz drugih institucija i lobiranju u SAD-u, on napada novinare koji otkrivaju istinu i pokušava nametnuti pravilo po kojem samo on odlučuje što je objektivno. Njegova tvrdnja da je „samo šala“ dokazuje koliko bezobzirno može ignorisati realnost dok građani ostaju prevareni i poniženi.
Nermin Nikšić, sa svojom neumoljivom retorikom „Ko ga ćemo spengati?“, koristi ovu frazu kao predizborni trik, način da pokupi političke poene i sakrije sopstvene mahinacije. Dok govori o „borbi za pravdu“, u stvarnosti sakriva manipulacije, zloupotrebu kadrova i političke igre kojima štiti svoj interes i partijske klanove. Njegova populistička retorika služi isključivo da prikrije sopstvene nečasne radnje.
Vahid Munjić pokazuje savršen primjer političkog cinizma. Svaka njegova izjava, svaki potez i svaka odluka služe samo ličnoj promociji i zaštiti političkog klana. Premještaji kadrova, preuzimanja funkcija i selektivne odluke institucija postali su svakodnevna praksa. Zakon ne štiti građane, već samo one koji su u partijskom krugu, dok običan čovjek snosi posljedice za najmanju grešku.
Ali lista se tu ne završava. Političari poput, Milorada Dodika i Dragana Čovića decenijama koriste strah, nacionalne podjele i manipulaciju informacijama da prikriju sopstvenu korupciju, zloupotrebe i pogodovanja. Dok narod gubi povjerenje u institucije, oni izlaze pred javnost s osmijehom i uvjerenjem da je narod budala koju mogu prevariti koliko god žele.
Zamislite samo šta sve ne znamo – koliko je tajnih sporazuma potpisano, koliko resursa otuđeno, koliko kadrova premješteno i koliko funkcija dodijeljeno samo da bi se zadovoljile partikularne političke ambicije i klanovski interesi. I opet, ti isti političari izlaze pred javnost kao moralni uzori, dok narod ostaje prevaren i obespravljen.
A pravosudni sistem? Tužilaštva i sudovi koji bi trebali štititi zakon selektivno gledaju, često štiteći „svoje ljude“ i omogućavajući političarima da nesmetano zloupotrebljavaju moć. Dok običan građanin biva kažnjen za najmanju prekršajnu grešku, političari krše zakone, preuzimaju kadrove, sklapanju sporazume i lobiraju bez ikakvih posljedica.
Dokle više? Dokle će narod trpjeti ovu beskrajnu seriju obmana i političkog cinizma? Dokle će institucije zatvarati oči pred očiglednim kriminalom političkih moćnika? Dokle će političari poput Konakovića, Nikšića, Munjića, Dodika, Izetbegovića i Čovića koristiti strah i nacionalne podjele da prikriju sopstvene zloupotrebe?
Vrijeme je za buđenje. Vrijeme je da narod prestane gutati ove političke predstave i počne tražiti odgovornost tamo gdje je oduvijek trebala biti – pred zakonom, pred institucijama i pred javnošću. Bosno i Hercegovino, dokle više? Dokle ćemo gledati kako političari zloupotrebljavaju povjerenje naroda, dok pravda i institucije šute pred očiglednim kriminalom?
Dosta je! Dosta obmana, manipulacija, laži i političkog cinizma. Dok političari šeću po javnim skupovima i televizijskim ekranima, smijući se svima nama, narod ostaje prevaren, obespravljen i ponižen.