CENTRALNA MANIFESTACIJA POVODOM DANA ODBRANE

Brdo Žuč u znaku sjećanja i ponosa: “Krila slobode” podsjećaju na dane kada je birana sloboda, a ne nestanak

Brdo zuc
Foto © etto.ba

Na simboličnom mjestu otpora – brdu Žuč iznad Sarajeva – upriličena je centralna manifestacija povodom Dana odbrane, gdje su se brojni građani, borci i visoki zvaničnici okupili kako bi odali počast herojima koji su dali živote za odbranu glavnog grada i države Bosne i Hercegovine.

Kod monumentalnog spomenika „Krila slobode“, koji je prošle godine svečano otkriven na ovom historijskom lokalitetu, svečanost je započela u 17 sati intoniranjem himne Bosne i Hercegovine, nakon čega je uslijedilo polaganje cvijeća i odavanje počasti poginulim borcima. Brdo Žuč, kao ključna tačka odbrane Sarajeva, još jednom je postalo mjesto zajedničkog sjećanja i jasne poruke da se heroizam ne zaboravlja.

Zvaničnici su se redom obraćali okupljenima, naglašavajući ne samo značaj same bitke koja se odigrala 8. juna 1992. godine, već i potrebu očuvanja historijskog sjećanja i dostojnog obilježavanja herojstva koje je spriječilo potpuni pad Sarajeva.

– Žuč nije samo brdo, to je simbol otpora, simbol borbe za opstanak, za slobodu. Ovdje je odbranjena ne samo teritorija, već i čast Bosne i Hercegovine – poručio je potpredsjednik Federacije BiH Refik Lendo, naglasivši da „Krila slobode“ predstavljaju viziju budućnosti, a ne samo uspomenu na prošlost.

Ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Omer Osmanović istakao je da se radi na realizaciji ideje o izgradnji muzeja posvećenog herojima odbrane, koji bi se nalazio uz spomenik, kao i na rješavanju infrastrukturnih pitanja poput pristupnog puta, što bi omogućilo veći priliv posjetilaca i dostojanstvenije obilježavanje važnih datuma.

Na svečanosti su, pored Lende i Osmanovića, govorili i načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, kao i prisutni državni i federalni zvaničnici – delegat u državnom Domu naroda Džemal Smajić, delegat u Domu naroda FBiH Haris Zahiragić te bivši ministar odbrane BiH Sifet Podžić.

Podsjećanja radi, 8. juna 1992. godine, Armija Republike Bosne i Hercegovine izvela je koordinisani napad iz pravca Novog Grada, Novog Sarajeva i Vogošće, s ciljem oslobađanja strateških tačaka na Žuči. Najviši vrh, Orlić, oslobođen je nakon višesatne borbe, čime su srpske snage odbačene sa ključnih položaja iznad Sarajeva. U toj borbi živote je izgubilo oko 200 pripadnika Armije RBiH, ali je vojna operacija rezultirala velikom strateškom pobjedom.

Ovogodišnje obilježavanje, kao i prethodnih godina, okupilo je veliki broj građana, porodica poginulih boraca, veterana, mladih, kao i političkih predstavnika, koji su zajedno poslali jasnu poruku – Žuč je više od bitke, to je vječni podsjetnik da sloboda nije poklon, već izbor koji se brani srcem.


Znate više o temi ili prijavi grešku