RASPRAVA NA SJEDINICI 1. JULA

Budžet RS ostao bez 85 miliona KM dividende: Opozicija tvrdi da su javna preduzeća postala bankomat vlasti

Pare Centralna banka Bi H
Foto © Centralna banka BiH

U budžetu Republike Srpske za prošlu godinu bilo je planirano 100 miliona maraka prihoda od dividendi javnih preduzeća, ali je uplaćeno svega 14,5 miliona, što znači da je budžet ostao bez 85,5 miliona KM.

O ovome će se raspravljati na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS 1. jula, a opozicija ističe da ni nakon ovakvog finansijskog podbačaja nije uslijedila nijedna krivična prijava, smjena ili hitna sjednica Vlade.

U informaciji opozicionih poslanika navodi se da su za stanje u javnim preduzećima odgovorni najviši funkcioneri vlasti i da se ne može dozvoliti prebacivanje krivice na niže strukture. Ministar finansija Zora Vidović pravdala je manjak prihoda reinvestiranjem od strane preduzeća, a ove godine je planirano samo 30 miliona KM po istom osnovu.

Ekonomisti kritikuju partijsko kadrovanje i upozoravaju da v.d. direktori bez odgovornosti ugrožavaju rad javnih firmi. Kao pozitivan primjer navodi se Telekom FBiH koji godišnje uplaćuje više od 100 miliona KM u budžet.

Opozicija ističe da javna preduzeća služe kao “bankomat vlasti”, a da su najave borbe protiv kriminala, poput one u slučaju “Šuma RS”, ostale samo prazne riječi bez konkretnih poteza.


Znate više o temi ili prijavi grešku