Centralna banka Švicarske (SNB) potvrdila je da je 2022. godinu završila s gubitkom od 132.5 milijardi švicarskih franaka (141.54 milijarde dolara) zbog pada na tržištima dionica i obveznica u uvjetima podignutih kamatnih stopa.
To je najveći gubitak u njenoj 115-godišnjoj povijesti, šest puta veći od dosadašnjeg rekorda koji je zabilježen 2015. godine i iznosio je 23 milijarde franaka. U 2021. SNB je ostvarila dobit od 26 milijardi franaka. Nakon što se uračuna distribucijska rezerva, neto gubitak iznosio je 39.5 milijardi franaka.
U prošloj godini globalna tržišta dionica su oslabila, a cijene obveznica pale jer su centralne banke širom svijeta, uključujući SNB, podizale kamatne stope kako bi suzbile visoku inflaciju. Među negativnim uticajima SNB ističe i jaki franak, koji je u julu porastao iznad pariteta s eurom, a njegovo jačanje rezultiralo je gubicima povezanima s fluktuacijama valutnih kurseva.