Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željka Cvijanović (SNSD), obratila se javnosti povodom sutrašnjeg izricanja prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku (SNSD), i v.d. direktoru Službenog glasnika, Milošu Lukiću.
Nakon Dodika, Cvijanović je istakla da su u pitanju nemili događaji koji su urušili demokratiju i povjerenje naroda.
“Nelegalne i nezakonite intervencije visokog predstavnika, Christiana Schmidta, doveli su zemlju u teško stanje. Vrhunac te linije predstavljaju dvije odluke donesene u kratkom vremenu – izmjene Izbornog zakona i Krivičnog zakona”, izjavila je Cvijanović.
Naglasila je da se Bosna i Hercegovina nalazi u “mračnom trenutku” te se osvrnula na miting podrške Dodiku koji će biti održan u Banjoj Luci. “Rezultat svega ovoga je sudski postupak i prvostepena presuda koja je označena kao mračan trenutak za zemlju”, dodala je.
Cvijanović je također izrazila razočaranje zbog toga što je, kako je rekla, u Bosni i Hercegovini “nema prava i pravne države”, što smatra ozbiljnom preprekom za funkcionisanje i razvoj zemlje. “Ovo što se danas događa predstavlja volju naroda”, poručila je iz Banje Luke.
Komentarišući današnje obraćanje Schmidta, Cvijanović je ocijenila da se “stvari totalno odlijepile” i izrazila mišljenje da je Schmidt napravio “veliku igranku” svim narodima Bosne i Hercegovine. “To će biti presuda za ono što je radio mimo zakona”, zaključila je.
Na kraju, Cvijanović je istaknula da je u interesu svih građana Bosne i Hercegovine da život u zemlji bude ustavan, naglašavajući važnost poštovanja Ustava.