OVAKO SE NEKAD IŠLO NA MORE

Da li biste danas krenuli "fićom", pretrpani hranom, bez klime i rezervacije?

More

Nekada uobičajene navike sa ljetovanja danas mnogi sa podsmijehom komentarišu, pa se nošenje hrane ocjenjuje kao "paradajz turizam", a ležanje na prostirkama umjesto na plaćenim ležaljaka u barovima na plaži jednostavno im nije "in".

Kako se nekad putovalo na more – vjerovatno ste bar jednom pitali starije od sebe ili čuli priču o ovoj avanturi. A, bila je takva da se pamti i godinama kasnije, prepričava kao "najljepši period života" i potpuno drugačija od ljetovanja nalik današnjim.

Na put se uglavnom polazilo u ranim jutarnjim ili noćnim satima, kako bi se izbjegle vrućine, jer klime nisu postojale. Točkovi ulegli od prenatrpanih gepeka, u kojima su pažljivo bile upakovane stvari, peškiri, suncobrani i različitih namirnica. Na more stizalo predveče, niko nije razmišljao koliko će se zadržati u putu, zagledao da li ste ponijeli hranu (to se i podrazumijevalo) ili ima li smještaj kablovsku ili klimu (uglavnom nije imao).

"Bili smo pravi paradajz turisti + tatu jedne godine švercovali besplatno u smještaj", napisala je potpisnica ovih redova na Fejsbuk grupi Grčka uživo i pozvala članove da podijele svoje uspomene.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Nije bilo klima uređaja ni u kafićima, ni u iznajmljenim sobama, ni u automobilima. Osvježenje u autu bi nastupilo eventualno kada bismo spustili prozore, onako mehanički, a majka sa suvozačevog sjedišta dodala sok, recimo dvojni C. Jeli smo, takođe, u automobilu, sendviče s parizerom koje bi mama spremila za put i tako zamazani veselili se trenutku kada prvi put te godine ugledamo more.

Oprema za more bila je neuporedivo kvalitetnija od današnje, čemu svjedoči činjenica da je, recimo, onaj crveno-plavi dušek nekima trajao i po deset godina. U more su mnogi ulazili u posebnim plastičnim sandalama, a na plažu se nosio i prenosni frižider.

Neki kažu da je svaki prosječni Jugoslaven sličio današnjem Čehu, a neki se s nostalgijom prisjećaju „žive muzike“ sa terasa hotela. Svaka terasa pokraj mora koja je držala do sebe imala je živu muziku. To je bilo središte događanja i tu su se održavali plesovi i zabave.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

„Mađarice su bile najslobodnije. Odmah toples. I one maloljetne. Bile su i najzgodnije, a teško da ih je neko smuvao. Slabo su znale strane jezike, a i muziku nisu baš kontale. Što si na plaži napravio, napravio si“, rekao nam je jedan primorski galeb kao odgovor na pitanje kako se ljetovalo u bivšoj Jugoslaviji.

Da ne komplikujemo, ispred vas je galerija koja će vas momentalno vratiti u neka davna ljeta. Vraćanjem u prošla vremena donosimo vam ljetne fotke iz bivše Juge.


Znate više o temi ili prijavi grešku