Delegati Kluba Bošnjaka Doma naroda Parlamenta Federacije BiH posjetili su Stolac kako bi izrazili punu podršku bošnjačkoj zajednici u ovom gradu u njihovoj borbi za osnovna ljudska prava i očuvanje dostojanstva.
Povod posjete bio je kontroverzni pokušaj gradske uprave da poništi pravosnažnu građevinsku dozvolu za izgradnju mezarja u Radimlji, čime se dodatno ugrožava položaj povratnika.
Predsjednik Kluba Bošnjaka Muamer Zukić naglasio je da Bošnjaci u Stocu, iako su se vratili na svoja stoljetna ognjišta nakon protjerivanja, i dalje trpe sistemsku diskriminaciju, koja se posebno očituje u otežanom pristupu javnim službama. “Pokušaj poništavanja dozvole za mezarje Radimlja prelazi granice dostojanstva naše zajednice i mora biti zaustavljen”, istakao je Zukić.
Delegacija je jasno poručila da će podržati realizaciju projekta bez obzira na opstrukcije i da stoji na raspolaganju Bošnjacima Stoca. Delegat Haris Zahiragić poručio je da problemi lokalne zajednice nisu samo njihovi, već zajednički izazov svih Bošnjaka. “Gradske vlasti i njihovi politički mentori moraju biti svjesni da ovakva diskriminacija neće proći nezapaženo”, dodao je Zahiragić.
Pored Zukića i Zahiragića, delegaciju su činili Amir Orlović, Hikmet Hodžić, Fahrudin Čolaković, Mehmed Memišević, Damir Šišić i Eldin Delić, koji su istakli zajedničku obavezu da se zaštite prava i interese bošnjačke zajednice u Stocu.