Dvojica mađarskih državljana jučer su zadržana na području Tuzle, nakon što je građanin prijavio njihovo sumnjivo ponašanje u Banovićima, potvrđeno je iz Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona.
Kako je saopćeno, pripadnici policije postupili su po prijavi i utvrdili da se radi o G. B. (1952) i J. G. (1962), koji su u Bosnu i Hercegovinu ušli 20. oktobra 2025. godine. S obzirom na to da su strani državljani, slučaj je odmah preuzet od strane Terenskog centra Službe za poslove sa strancima Tuzla, radi preduzimanja mjera i radnji iz njihove nadležnosti.
Zadržavanje dvojice Mađara uslijedilo je zbog sumnje da se bave kontraobavještajnim aktivnostima, a istraga je u toku kako bi se utvrdilo da li su u BiH ušli legalnim ili ilegalnim putem i koji je razlog njihovog boravka u našoj zemlji.
U slučaj je uključena i Obavještajno-sigurnosna agencija (OSA) BiH, čiji pripadnici provode detaljne provjere. Prema dostupnim informacijama, G. B., 73-godišnjak, bio je član Mađarske narodne armije od 1975. do 1979. godine, nakon čega je radio u Ministarstvu unutrašnjih poslova Mađarske u Odjelu za vojnu kontraobavještajnu službu, a kasnije i u Odjelu za kontraobavještajnu službu. Također je djelovao u Uredu za informisanje Republike Mađarske, radio kao nezavisni savjetnik za sigurnost, te danas posjeduje vlastitu agenciju za sigurnosno savjetovanje i privatna istraživanja.
Njihova pojava prvo je zabilježena u Banovićima, a zahvaljujući pravovremenoj prijavi građanina policija je uspjela reagovati i pokrenuti detaljnu istragu.