ŠPIJUNSKE AKTIVNOSTI

Detalji: Dvojica Mađara privedena u Tuzli zbog sumnje na kontraobavještajne aktivnosti. Građanin prijavio sumnjivo ponašanje, uključena OSA BiH

MUP tk

Dvojica mađarskih državljana jučer su zadržana na području Tuzle, nakon što je građanin prijavio njihovo sumnjivo ponašanje u Banovićima, potvrđeno je iz Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona.

Kako je saopćeno, pripadnici policije postupili su po prijavi i utvrdili da se radi o G. B. (1952) i J. G. (1962), koji su u Bosnu i Hercegovinu ušli 20. oktobra 2025. godine. S obzirom na to da su strani državljani, slučaj je odmah preuzet od strane Terenskog centra Službe za poslove sa strancima Tuzla, radi preduzimanja mjera i radnji iz njihove nadležnosti.

Zadržavanje dvojice Mađara uslijedilo je zbog sumnje da se bave kontraobavještajnim aktivnostima, a istraga je u toku kako bi se utvrdilo da li su u BiH ušli legalnim ili ilegalnim putem i koji je razlog njihovog boravka u našoj zemlji.

U slučaj je uključena i Obavještajno-sigurnosna agencija (OSA) BiH, čiji pripadnici provode detaljne provjere. Prema dostupnim informacijama, G. B., 73-godišnjak, bio je član Mađarske narodne armije od 1975. do 1979. godine, nakon čega je radio u Ministarstvu unutrašnjih poslova Mađarske u Odjelu za vojnu kontraobavještajnu službu, a kasnije i u Odjelu za kontraobavještajnu službu. Također je djelovao u Uredu za informisanje Republike Mađarske, radio kao nezavisni savjetnik za sigurnost, te danas posjeduje vlastitu agenciju za sigurnosno savjetovanje i privatna istraživanja.

Njihova pojava prvo je zabilježena u Banovićima, a zahvaljujući pravovremenoj prijavi građanina policija je uspjela reagovati i pokrenuti detaljnu istragu.


Znate više o temi ili prijavi grešku