Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar i predsjedavajući Upravnog odbora Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari Hamdija Fejzić potpisali su danas sporazum o saradnji između Vlade Federacije BiH i Memorijalnog centra, kojim ministarstvo izdvaja 500.000 KM za podršku organizaciji obilježavanja 11. jula - godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice.
Dizdar je medijima izjavio da je ovo prvi put da je ovoliki iznos izdvojen za obilježavanje žrtava genocida i pružanje podrške drugim aktivnostima Memorijalnog centra Srebrenica.
"Nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici, Vlada Federacije je na ovaj način odlučila podržati Memorijalni centar, koji zaista radi odličan posao obilježavanja genocida. Sredstva će Memorijalni centar koristiti za proširenje svog sadržaja, operativno obilježavanje, ne samo 30. godišnjice, već i budućih, a to je samo dokaz trajne opredjeljenosti Vlade da podrži i ojača rad Memorijalnog centra", rekao je Dizdar.
Napominje da je nedavno raspisan tender za postavljanje video nadzora u Memorijalnom centru, također vrijedan oko 500.000 KM, pa ove godine ulaganja u Memorijalni centar iznose oko milion KM, uz ostale aktivnosti vezane za obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici.
Fejzić je rekao da Vlada Federacije svake godine izdvaja sredstva za obilježavanje godišnjice genocida, te da će dodijeljena sredstva biti iskorištena za različite aktivnosti vezane za obilježavanje, kao i aktivnosti izvan BiH, poput izložbi i prezentacija onoga što se dogodilo na području Srebrenice devedesetih godina.
"Bez Vlade Federacije, obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici ne bi moglo proći na nivou na kojem je to bilo proteklih godina. Vlada Federacije učestvuje sa oko 75 posto sredstava kada je u pitanju finansiranje obilježavanja godišnjice i materijalna podrška svim našim aktivnostima", naglasio je Fejzić.
Tokom posjete ministra Dizdara Srebrenici predstavljen je projekat "Moj grunt", koji se realizuje u saradnji sa Savezom bošnjačkih nevladinih organizacija, Islamskom zajednicom u Bosni i Hercegovini, te Federalnim ministarstvom raseljenih osoba i izbjeglica kao ključnim partnerom.
Cilj projekta je zaštita imovinskih prava povratnika i jačanje njihove pravne sigurnosti kroz organiziranu i institucionalnu podršku.