Milorad Dodik, lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske, kritikovao je na društvenim mrežama rad Suda BiH, te istakao da je nova sutkinja postavljena da izvršava nečije naredbe.
Naglasio je da je Parlamentarna skupština BiH jedini organ koji može da donosi zakone i Ustav ne dozvoljava nijednog drugog zakonodavca.
Izjavio je da će Republika Srpska nastaviti da se bori i da dokaže da je sve apsurdno i da ništa nema smisla u pogledu bilo čega što je Tužilaštvo iznijelo čitanjem optužnice.
Nova sutkinja je ranije imala politički angažman u SDA na važnim pozicijama, tvrdi Dodik.
U ovom svjetlu treba posmatrati nastojanja Dodika i SNSD-a da sa dnevnog reda Vijeća ministara BiH već nekoliko puta skida zakon o sudovima.
Dodik je ranije komentarisao zakon o sudovima i istakao da je "bošnjačka strana za neki oblik suda, a ne Apelacionog odjeljenja. Partneri iz Federacije smatraju da sud treba da bude u Republici Srpskoj, ali na drugoj lokaciji ne u Banjaluci, što nije korektno".
"Ne može se napraviti priča o zajedničkoj državi na bazi ignorisanja jednih, drugih ili trećih. Pokazali smo da želimo da idemo, ali nismo uspjeli. Danas mislim da smo dalje oko Suda BiH nego što smo bili prije tri mjeseca", rekao je Dodik.
"Sramota je animozitet prema Banjaluci za sjedište bilo koje institucije. Došli smo, izgubili sat vremena", rekao je tada Nenad Stevandić, predsjendik NR republike Srspke.
Jasno je da je Dodik smatra da bi mogao time imati veći uticaj na rad Suda.