Milorad Dodik, lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske je danas na svom blogu ukazao na suštinske probleme u BiH, bar onako kako ih on vidi.
Ustav BiH je u mnogome kopija Ustava SAD i u njega su ugrađena i pozitivna rješenja koja su omogućavala efikasno funkcionisanje BiH u okviru bivše Jugoslavije. Prije svega, Dodik misli na nacionalni ključ kao rješenje za normalno funkcionisanje države.
Imajući u vidu tu specifičnost BiH, autori Dejtonskog mirovnog sporazuma su vodili računa da BiH bude uređena tako da bude dovoljno komotna za sva tri naroda i dva entitieta, tvrdi Dodik. Ali, ono o čemu nisu vodili računa, smatra Dodik, jeste spremnost SDA, ali i nekih drugih da zloupotrijebe i izigraju uspostavljen okvir.
Prema njegovim riječima, nikada SDA i njeni sateliti nisu željeli u BiH tri ravnopravna naroda i dva entiteta, već zemlju u kojoj bi jedan narod bio ravnopravniji od druga dva. Zato su oduzeli pravo jednom narodu da bira člana Predsjedništva.
Zato danas Dodik sa drugim političarima govori o izmjenama Izbornog zakona BiH: da spriječe zloupotrebu od strane SDA.
Dodik je još jednom potvrdio da ima motiv da se Ustav poštuje, da BiH funkcioniše kao zemlja u kojoj su Srbi, Bošnjaci, Hrvati i ostali ravnopravni, ali i u kojoj se, kako kaže, predstavnici naroda dogovoraju kako da život učine boljim. Problem je, kako navodi Dodik, što nemaju svi iste motive.