ODLUČIO DA SE POŽALI SVOJIM "PRIJATELJIMA"

Dodik oštro kritikovao strani intervencionizam i djelovanje visokog predstavnika u BiH

Milorad Dodik

Predsjednik manjeg bh. entiteta, RS, Milorad Dodik, ponovo je iznio kontradiktorne stavove. Iako javno tvrdi da podržava evropski put Bosne i Hercegovine kada mu to odgovara, sada je odlučio oštro kritikovati Evropsku uniju.

"Evropa je odustala od vrijednosti koje načelno zagovara, što je najjasnije vidljivo na primjeru BiH, gdje se krše svi postulati vladavine prava," izjavio je Dodik.

Podsjetio je da biranje i imenovanje visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini jasno je definisano Dejtonskim sporazumom, ali je mišljenja da su velike sile "pogazile" ono što piše u Dejtonu.

"Međutim, velike sile su sve to podredile svojoj moći i pogazile ono što u Dejtonu piše. Samo je američka ambasada, podržana britanskom i njemačkom, ovdje uvela jednog stranca Schmidta i rekla da je on visoki predstavnik. On danas mijenja odlukama zakone, on uvodi dopune zakona, on uzgrožava funkcionisanje ukupnog pravnog i ustavnog sistema i sve ono što možemo da vidimo kao dekadenciju od ranije rečene vrijednosti Evropske unije", izjavio je Dodik.

Dodik, koji je više puta kršio Dejtonski sporazum, Ustav, koji redovno vrijeđa žrtve genocida, negiga isti (što je sada zakonom zabranjeno) i koji pokušava da spasi sebe agresivnom propagandom, požalio se danas, 20. juna, učesnicima simpozijuma "Bratislava - prijestonica mira" na sudski postupak koji se vodi protiv njega, a koji je prva konkretna, jasna i legalna reakcija na njegovo opasno ponašanje. Međutim, za Dodika je to paradoks.

"Učesnike simpozijuma 'Bratislava - prijestonica mira' danans sam upoznao s paradoksom da se zbog odluke Schmidta protiv mene vodi sudski postupak. Strani intevencionizam jasno se ogleda i kroz djelovanje Ustavnog suda BiH", zaključio je.


Znate više o temi ili prijavi grešku