Već nekoliko sati traje prepiska na društvenim mrežama između Srđana Mandića, načelnika Općine Centar, i Benjamine Karić, gradonačelnika Sarajeva, u kojoj međusobno prebacuju odgovornost za urušeni zid zgrade na Marijin Dvoru.
Nakon što se jutros na Marijin Dvoru urušio dio zida zgrade, Mandić je najprije na Facebooku prozvao gradsku upravu.
"Odmah sam otišao na lice mjesta zajedno sa općinskom inspektoricom i službom CZ. Zahvaljujem i PU Centar na brzoj intervenciji. Preduzete su dodatne mjere zaštite. Međutim, postavlja se pitanje zašto se ovo dešava? Sporna zgrada se nalazi u obuhvatu kvadranta B, za koji je nadležna gradska uprava", napisao je Mandić na toj društvenoj mreži.
Međutim, Karić mu nije ostala dužna, te je objavila kako je istinski raduje što je Mandić počeo da se interesuje za posao. Ona je, između ostalog, navela kako je Općina Centar, da je Mandić radio svoj posao, "mogla ukloniti ruševne objekte ili iste adekvatno konzervirati da ne budu opasni za ljude".
Nakon njene objave, načelnik Općine Centar ponovo je osjetio potrebu da se oglasi, pa je večeras na Facebooku objavio novi post u kojem je demantirao gradonačelnicu.
"Općina Centar nije mogla ukloniti ruševne objekte jer za to nema nadležnost, nažalost. I svaka takva aktivnost bi proizvela reakciju federalne inspekcije, jer je riječ isključivo o njihovoj nadležnosti. Ni danas, kada sam bio na terenu, nisam mogao izdati takav nalog, iako se zgrada, koja je privatno vlasništvo, urušila. Dani koji slijede pokazaće da niste u pravu", napisao je.
Dodao je kako nije kvalifikovao i ocjenjivao njen rad, pogotovo ne na način kako je to gradonačelnica učinila prema njemu, "ispod svih kriterija i tendenciozno".
"Mladi ste, popularni, na početku jedne, vjerovatno, velike političke karijere. Borite se za svoje principe i stavove ISTINOM. Sve drugo imate. Ja Vam opraštam", zaključio je Mandić.
Karić je nedugo nakon toga ispod njegove objave komentirala kako se zaštićeni objekti koji ugrožavaju sigurnost građana mogu srušiti i konzervirati u saradnji sa federalnim i državnim organima uprave.
"I o tome općina i općinska inspekcija mora voditi računa. Da ste se zaista interesovali za ovaj problem u skladu sa predloženim HITNIM mjerama, od strane Komisije za zaštitu spomenika, Općina bi zajedno sa vlasnikom finansirala izradu Elaborata o statičko-konstruktivnoj stabilnosti nacionalnog spomenika nakon kojeg ste trebali uraditi projekat hitnih intervencija koji imaju za cilj osigurati sigurnost prolaznika, budući rad na istraživanju te osigurati ostatke zidova od urušavanja", objasnila je.
Istakla je kako sve to Mandić nije uradio i da Grad Sarajevo nikakve nadležnosti nema po tom pitanju.
"Nije moj posao da vam objašnjavam procedure. Naravno za takvo nešto treba sarađivati sa ljudima i drugim nivoima vlasti", zaključila je Karić.
I dok traje prepiska između gradonačelnice Sarajeva i načelnika Općine Centar, urušena zgrada i dalje stoji kako stoji.