VIŠE CIJENE STRUJE ZA 20 POSTO

Elektroprivreda RS traži novo poskupljenje: Struja bi od januara mogla skočiti za čak trećinu

Elektroprivreda rs

Republika Srpska bi od početka naredne godine mogla doživjeti jedno od najvećih poskupljenja električne energije u posljednjoj deceniji. Preduzeće “Elektroprivreda Republike Srpske” podnijelo je zvaničan zahtjev Regulatornoj komisiji za energetiku RS, u kojem traži povećanje cijene struje za gotovo 20 posto – ali ukupni rast za građane, kada se uključe i ostali troškovi, mogao bi doseći čak 33 posto.

Zahtjev za poskupljenje energije i novih tarifa

Regulatorna komisija potvrdila je da je 14. novembra zaprimila zahtjev Mješovitog holdinga “Elektroprivreda Republike Srpske” – Matično preduzeće a.d. Trebinje, koji djeluje kao javni snabdjevač, a odnosi se na odobrenje novih tarifnih stavova za snabdijevanje električnom energijom od 1. januara naredne godine.

U dokumentaciji koju je dostavila Elektroprivreda RS traži se povećanje:

cijene nabavke energije sa 0,0770 KM/kWh na 0,0922 KM/kWh

cijene usluge javnog snabdijevanja sa 2,48 KM mjesečno na 3,25 KM mjesečno

U praksi, to znači povećanje cijene energije za 19,83 posto.

Nova pravila potrošnje za domaćinstva

Posebno osjetljiv dio zahtjeva tiče se izmjene opsega potrošnje za domaćinstva. Trenutni model, koji mnoge štiti od drastično većih računa, predviđa kategorije 0–500 kWh i 501–1500 kWh. EP RS predlaže značajnu promjenu:

Dosadašnji opseg 0–500 kWh smanjuje se na 0–350 kWh

Opseg 501–1500 kWh mijenja se na 351–1000 kWh

To znači da će mnogo veći broj domaćinstava upadati u skuplje kategorije potrošnje, što će automatski povećati račune – i to bez obzira na samo poskupljenje energije.

Regulator upozorava: Ukupni rast mogao bi biti 33 posto

Regulatorna komisija naglašava da javni snabdjevač u zahtjevu nije uzeo u obzir dodatna poskupljenja mrežarine, koja su ranije zatražili distributeri. Prema preliminarnim proračunima regulatora, kada se ukombinuju oba zahtjeva – i mrežarina i energija – ukupno povećanje cijena za građane bi iznosilo oko 33 posto.

Drugim riječima, računi za struju bi već u januaru mogli biti trećinu veći.

Šta slijedi?

Regulatorna komisija će u narednim sedmicama analizirati zahtjev, a slijedi i javna rasprava. Međutim, s obzirom na dosadašnju praksu, teško je očekivati da će zahtjev biti odbijen u cijelosti.

Ako se poskupljenje odobri, domaćinstva u RS suočiće se s velikim udarom na kućne budžete – posebno u zimskim mjesecima, kada potrošnja energije prirodno raste.

Dok se vlasti još nisu oglasile ovim povodom, građani već strahuju da će početak 2025. obilježiti jedan od najvećih talasa poskupljenja osnovnih životnih troškova.

Ako želiš, mogu pripremiti i komentar/kolumnu o političkim i socijalnim posljedicama ovog poskupljenja.


Znate više o temi ili prijavi grešku