PROTESTI U HOLANDIJI

Farmeri i ekološki aktivisti protiv odluke Vlade

Protesti u Hagu

Više hiljada farmera blokiralo je Hag protestvujući protiv planova holandske vlade da smanji emisiju nitrata. S druge strane protestvovali su i ekološki aktivisti protiveći se što vlada podržava korišćenje fosilnih energenata. U jednom momentu probili su policijske kordone i nekoliko sati blokirali glavni grad, prenosi AP.

Policija je upotrebila vodeni top kako bi sklonila demonstrante koji su satima odbijali da odblokiraju put i sprečavali ulazak i izlazak iz grada. Vatrogasci su u blizini postavili šator kako bi pomogli mokrim demonstrantima da se osuše i zagriju.

Demonstracije su organizovane četiri dana prije pokrajinskih izbora. Na izborima koji se održavaju u srijedu 15. marta glasači indirektno biraju članove Gornjeg doma nacionalnog parlamenta i mogli bi da utiču na prijedloge za smanjenje zagađenja nitratima.

Vlada želi da smanji emisije zagađivača, pretežno nitrata, za 50 posto do 2030. godine i navodi da je to „neizbežna tranzicija“ čiji je cilj poboljšanje kvaliteta vazduha, zemljišta i vode, a priznala je da će to značiti „da svi farmeri neće moći da nastave svoj rad”.

Stoga je hiljade ljudi izašlo na ulice. Mnogi su nosili holandske zastave okrenute naopačke, što je postao sinonim za proteste poljoprivrednika, i balone sa logom krajnje desničarske partije Forum za demokratiju, okupilo se mirno ispred bine u parku.

Demonstracije na dva mjesta navele su vlasti da postave vojne kamione kako bi blokirali puteve, ako traktori ili druga protestna vozila pokušaju da uđu u centar grada.

Vlada je saopštila da emisije nitrata, koje proizvode stočarstvo, transport i industrija, moraju drastično da se smanje u blizini prirodnih područja koja su dio mreže zaštićenih staništa za ugrožene biljke i životinje.


Znate više o temi ili prijavi grešku