Šokantna 31. sjednica OV Sanski Most počela je fino, trebala da ima svega devet tačaka, a onda je na samoj sjednici vijećnik SDA Armin Islamović tražio dopunu dnevnog reda za novih osam tačaka.
Tada je krenulo sveopšte prepucavanje, nadgornjavanje i natezanje uz zbrku i pometnju kako sa stola predsjedavajuće dr. Nade Elijaš tako i od strane vijećnika. Dio SDA , NiP i SDP nisu prihvatili dopunu dnevnog reda uz tvrdnju da nije po Poslovniku OV, što je potvrdila i seketar OV Edisa Hodžić. Tada su krenule replike, poslovnička javljanja i svojevrsno prepadanje jednih drugima, prijetnjama krivičnim prijavama, policijom i Ustavnim sudom. SDP i NiP su principijelno zbog kršenja Poslovnika, stali uz jednu SDA frakciju u OV.
Oštar sukob je izbio zbog veoma značajnih „ubačenih“ tačaka prije svega razrješenja postojeće i imenovanje nove Komisije za izbor i imenovanja, te imenovanja zamjenika predsjedavajućeg OV, ali i jako bitnih tačaka vezanih za dva državna preduzeća- promjenu upravljačke strukture, skupština JP „Vodovod i kanalizaciji“ i JP „Gradska dvorana“. U „ViK““-u je došlo u pitanje funkcioniranje preduzeća i isplate plaća.
Većina od 16 vijećnika imenovala je novu Komisiju za izbor i imenovanje u sastavu Remzija Sadić, Armin Islamović, Amir Islamčević, Admir Velić i Mensur Seferović, vanjski član.
U jednom trenutku došlo je do snažnog varničenja između predsjedavajuće OV penzionirane liječnice Nade Elijaš i penzionerke Medihe Hromalić, obje članice SDA. Hromalić je“zamolila“ dr. Elijaš da podnese ostavku, a dobila slijedeći odgovor:
Kolegice, otići ću kada ja budem htjela!
Suština međuvjećničkog sukoba, proteklih mjeseci slabo prikrivenog, je u tome da se SDA Sanski Most „rascijepila“ na dva dijela prije skoro godinu dana. Od 13 vijećnika , osam „drži“ stranu općinskog načelnika Farisa Hasanbegovića, a pet vijećnika je dio stranačke strukture koju „pod sobom“ ima novoizabrani predsjednik SDA Asim Kamber.
Kamber ( 63) nije uspio da dobije mandat u Federalnom parlamentu, ali je lobiranjima i manipulacijama sa ljudima preuzeo lokalnu stranku nakon što je na terenu proveo stranačke izbore i postavio svoje ljude u Općinski i Izvršni odbor SDA.
Centrala SDA je upoznata sa ovom podjelom nekada monolitne lokalne stranke, jasno im je i da je Kamber iza koga su hapšenja i sudski procesi, remetilački faktor u spostvenim redovima, ali „pravi se luda“.
Moguće uvođenje povjereništva?
Asim Kamber je apsolutno neomiljena osoba ne samo u Sanskom Mostu nego i u vrhu SDA, „slavan“ kao osoba koja je rušila rahmetli generala Mehmeda Alagića, ali i dalje rovari, sada protiv svoje stranke, kako bi se održao na vlasti.
Ukoliko ostane ovakvo stanje unutar SDA Sanski Most, nezvanično, Centrala bi mogla posegnuti za uvođenje povjereništva u tek „omalterisanu“ strukturu lokalne stranke koju je „preuzeo“ notorni Asim Kamber i polako je uništava.
SDA se i na prethodnoj tematskoj sjednici posvećenoj slučaju „Lager“ totalno podijelila, ali to se u javnosti krilo, mada je svima bilo jasno o čemu je riječ.
Kamberovi vijećnici indirektno i lukavo podržavaju kompaniju „Lager“, dok ostatak SDA kao i skoro svi vijećnici traže da se „Lageru“ ukine koncesija, zbog čega je OV i povuklo svoju saglasnost iz 2015. godine za eksploataciju uglja kompaniji „Lager“ na osnovu koje je ova kompanija u proceduri dobila koncesiju na 30 godina i rješenje o eksploataciji uglja na vanjskim kopovima. U lokalnoj javnosti Asim Kamber važi za jednog od glavnih lobista „Lagera“,a nije i jedini unutar SDA.