EURO 2024

Francuska na penale izbacila Portugal i plasirala se u polufinale!

Portugal - Francuska euro 2024 uefa

Fudbalska reprezentacija Francuske pobijedila je selekciju Portugala nakon boljeg izvođenja penala rezultatom 5:3 (regularni dio 0:0) u četvrtfinalu Eura, te se tako plasirali u polufinale gdje će igrati sa Španijom.

Utakmica u Hamburgu nije ponudila mnogo za neutralne ljubitelje fudbala. Obje selekcije su bile previše oprezne, što je reztultovalo malom broju prilika.

U prvih 45 minuta susreta viđeno je svega nekoliko udaraca. Jedina prilika koja se i može izdvojiti je ona Hernandeza u 20. minuti, kada je pokušao matirati Dioga Koštu (Costa) s 25 metara, ali je to golman Portugala s lakoćom odbranio.

Prva prava prilika viđena je u 60. minuti. Žoao Kanselo (Joao Cancelo) pronašao je Brunu Fernandeša (Fernandes), koji je izašao u situaciju jedan na jedan s Manjanom (Maignan), ali veznjak portugala nije pogledao gdje je golman i njegov udarac je zaustavio Francuz.

Samo dvije minute kasnije, nova prilika za Portugalce. Šutirao je Vitinja (Vitinha) iz trka nakon dodavanja Leaa, ali lopta je išla direktno u Manjana i golman Francuske je opet sačuvao svoju mrežu.

Nakon toga je uzvratila i Francuska. Nakon kontre u 66. minuti Kolo Muani je odigrao dupli pas sa Kundeom (Kounde) i šutirao, ali Ruben Diaš (Dias) uspijeva blokirati njegov udarac.

Četiri minute kasnije su "Trikolori" ponovo zaprijetili, a jednu od najboljih prilika na utakmici promašio je Eduardo Kamavinga (Camavinga). Veznjaku je lopta došla u peterac, ali on je veoma loše šutirao i lopta je otišla pored stative.

Pobjednik nije bio odlučen nakon regularnih 90 minuta, pa se otišlo u produžetke.

Već na startu produžetaka, Kristijano Ronaldo (Cristiano) je imao šansu dobru šansu nakon dodavanja Konseisaa (Conceisao), ali je loptu poslao preko gola.

U produžecima s obje strane nije bilo viđeno mnogo prilika. Tek poneki udarac, a najviše se istakao Dembele u sivilu koje su obje reprezentacije prikazale. Bio je jedan od rijetkih koji su zaista pokušavali da naprave razliku.

S druge strane, Mbape (Mbappe) je bio nevidljiv do kraja prvog produžetka, kada je i napustio igru, dok se najveća zviejzda sa suprotne strane, Kristijano Ronaldo, istakao samo žaljenjem.

Oni će se u polufinalu sastati sa selekcijom Španije, a to polufinale je na programu u utorak, 9. jula od 21 sat