EURO 2024

Francuzi i Nizozemci odigrali prvu utakmicu bez golova na Euru

Nizozemska - Francuska EURO 2024 UEFA

Nogometne reprezentacije Nizozemske i Francuske remizirale su večeras u derbiju 2. kola Eura u grupi D, rezultat je bio 0:0 i vidjeli smo najslabiju predstavu dosadašnjeg toka prvenstva Starog kontinenta.

Početak utakmice je obećavao i u uvodnim minutama su se nizale prilike na obje strane, ali kasnije je uslijedila uspavanka koja nije donijela pogotke. Frimpong je već nakon dvadesetak sekundi nakon sjajne duge lopte jednog od njegovih saigrača izašao sam pred Maignana, probacio je loptu pored njega, ali ona završava pokraj stative. Potom je na drugoj strani bezuspješno prijetio Thuram, čiji šut sjajno brani Verbruggen, a u 14. minuti nerealan promašaj Trikolora. Rabiot je tada imao zicer, ali htio je dodati Griezmannu, a onda se on okliznuo i kolosalna šansa otišla je u nepovrat.

Odmah u narednom napadu Gakpo sjajno šutira s 20 metara, a Maignan teškom mukom brani njegov udarac. Nakon toga je tempo igre potpuno opao i do odlaska na odmor nismo vidjeli apsolutno ništa vrijedno spomena. Nastavljena je uspavanka i u drugom poluvremenu, sve do 65. minute kada Griezmann iz peterca promašuje šansu za Španiju, odnosno Verbruggen brani njegov šut.

U 69. minuti poništen je gol Nizozemske, tačnije Simonsa koji je preciznim udarcem pogodio donji lijevi ugao gola Francuske. Naknadno je signaliziran ofsajd jer je Dumfries u nedozvoljenoj poziciji smetao golmanu Maignanu i onemogućio ga da interveniše.

Do kraja nije bilo uzbuđenja i ostalo je 0:0, a s bodom su i Nizozemska i Francuska došle nadomak osmine finala Eura jer obje selekcije imaju po četiri boda, a treća na tabeli grupe D je Austrija s tri boda. Posljednja je Poljska bez bodova.

U posljednjem kolu u utorak se od 18 sati sastaju Francuska i Poljska te Nizozemska i Austrija.