SKRIVALI DUGOVE, A SAD STIŽE NAPLATA

FTV mora isplatiti više od pola miliona maraka AMUS-u – Šabiću prijeti krivična prijava

Dzemal sabic

Radio-televizija Federacije Bosne i Hercegovine (RTVFBiH) suočava se s ozbiljnim finansijskim udarom nakon što je pravosnažnom presudom Općinskog suda u Sarajevu naloženo da isplati Asocijaciji kompozitora – muzičkih stvaralaca (AMUS) iznos od 547.930 konvertibilnih maraka, uključujući zakonske kamate, zbog dugovanja za korištenje autorskih muzičkih djela.

Presudom broj: 65-0-Ps-916676-21-P od 6. marta 2023. godine, potvrđena je obaveza RTVFBiH da plati dug koji se odnosi na period od 1. septembra 2018. do 31. maja 2021. godine. Zakonska zatezna kamata uračunata je počevši od 7. jula 2021. godine, čime je ukupni iznos narastao na gotovo 550.000 KM.

Ignorisanje i zataškavanje

U središtu ove afere nalazi se sada već bivša Uprava Federalne televizije predvođena smijenjenim Džemalom Šabićem, koja je godinama svjesno ignorisala pravne obaveze prema AMUS-u. Umjesto da ispoštuje zakonske propise i redovno plaća naknade za korištenje autorske muzike, Uprava je – prema saznanjima – sustavno gurala tužbe i dugove "pod tepih", nadajući se da će proći nekažnjeno.

Ta politika ignorisanja sada je došla na naplatu. Da bi izbjegla postupak prinudne naplate, nova uprava RTVFBiH pristupila je dobrovoljnom poravnanju, te potpisala sporazum o isplati duga u tri jednake mjesečne rate. Prva rata je već uplaćena.

Prema sporazumu, RTVFBiH priznaje ukupan iznos od 547.930,67 KM, koji se sastoji od glavnice u iznosu od 390.843,65 KM te zateznih kamata koje su zaključno sa 14. julom 2025. godine narasle na 157.087,02 KM.

Nova tužba na horizontu

Međutim, ovo nije kraj pravnih problema za Federalnu televiziju. Naime, za period nakon maja 2021. godine, AMUS je već podnio novu tužbu, zbog nastavka korištenja muzičkih djela bez odgovarajuće naknade. Ročište po toj tužbi zakazano je za 16. oktobar, a izvori navode kako se Uprava FTV-a trenutno pokušava dogovoriti o vansudskoj nagodbi, ne bi li izbjegla dodatne, potencijalno i veće troškove.

Krivične prijave na stolu

Kako saznajemo, unutar RTVFBiH ozbiljno se razmatra podnošenje krivičnih prijava protiv bivšeg direktora Šabića i njegovih savjetnika, koji su, prema tvrdnjama iz izvora bliskih Upravi, odgovorni za višegodišnje zanemarivanje zakonskih obaveza i svjesno izlaganje Javnog servisa milionskim gubicima.

Postavlja se i pitanje lične odgovornosti – kako je moguće da visoko rangirani rukovodioci u javnom servisu, koji se finansira iz budžeta, godinama ne izvršavaju osnovne zakonske obaveze i na taj način direktno ugrožavaju poslovanje, ali i reputaciju Federalne televizije?

Dok javnost i muzička zajednica čekaju odgovor, očito je da će ova afera imati dugoročne posljedice – i finansijske i pravne.


Znate više o temi ili prijavi grešku