Hrvatski premijer Andrej Plenković jutros se nije pojavio na sastanku u zgradi Predsjedništva BiH zbog predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića, iako je najavljeno da će prisustvovati. Time je predsjednik Vlade Republike Hrvatske iskazao duboko nepoštovanje prema institucijama BiH i njenim legalno izabranim zvaničnicima.
Iako je posjeta bila najavljena u cilju da pokaže kako Hrvatska snažno podržava evropski put BiH i zalaže se za što skorije otvaranje pristupnih pregovora s EU, Plenković je ipak zaobišao Predsjedništvo BiH. I to zbog Željka Komšića kojeg hrvatski premijer ne prihvata kao legitimnog predstavnika Hrvata u Predsjedništvu BiH.
Nakon ovog diplomatskog skandala, Plenković je prisustvovao sastancima u Vijeću ministara BiH, te se sastao sa visokim predstavnikom u BiH, ali i sa gradonačelnicom Grada Sarajeva, Benjaminom Karić.
Dakle, sastanci su održani kao da se ništa nije deslio, kao da Plenković nije ponizio instituciju Predsjedništva BiH i pokazao duboko nepoštovanje prema institucijama BiH i njenim legalno izabranim zvaničnicima.
Gradonačelnica Grada Sarajeva, Benjamina Karić, je na svom nalogu na društvenoj mreži X podijelila fotografije dočeka u Sarajevu i izrazila zadovoljstvo da pozdravi hrvatskog i nizozemskog premijera kao i predsjednicu Evropske komisije, Ursulu von der Leyen.
Postavlja se pitanje da li su bh. zvaničnici trebali dočekati hrvatskog premijera nakon što je pokazao nepoštovanje prema institucijama BiH.
Pitali smo naše sugrađane kako bi reagovali da su na mjestu gradonačelnice, da li bi dočekali hrvatskog premijera nakon što je odlučio da se ne odazove sastanku u Predsjedništvu BiH i na taj način pokaže nepoštovanje prema institucijama BiH?
Uzimajući u obzir odgovore naših sugrađana, Sarajevo ipak treba nekada pokazati da su mu dostojanstvo, ponos i prkos na prvom mjestu. Nekada smo bili poznati po tome. Gdje je to nestalo? Ne dugujemo nikome ništa, pogotovo ne dugujemo onima koji su došli da ponižavaju BiH i njene institucije.