Grad Zagreb uputio je preporuku osnovnim školama da uvedu zabranu korištenja mobitela tokom boravka učenika u školi, uključujući nastavu i odmore.
Odluka je zasnovana na stručnoj analizi Komisije za prevenciju i suzbijanje zloupotrebe droga i drugih oblika ovisnosti, koja je sagledala podatke iz anketa provedenih u zagrebačkim školama.
“Brojna istraživanja pokazuju višestruke negativne učinke korištenja mobitela: od problema s mentalnim zdravljem, što nam je apsolutni prioritet, do lošijeg sna, slabije koncentracije, narušenih porodičnih odnosa, pa sve do izloženosti online nasilju i cyberbullyingu. Sve to pokazuje da prekomjerna upotreba mobitela u mladoj dobi može ozbiljno utjecati na razvoj djece”, izjavila je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec.
Preporuka predviđa da škole zabranu unesu u kućni red, koji donosi školski odbor nakon rasprave na učiteljskom vijeću, vijeću roditelja i vijeću učenika. Kućnim redom definišu se pravila korištenja mobitela, postupanje u slučaju kršenja pravila te izuzetci, primjerice za učenike s posebnim zdravstvenim potrebama.
Neke zagrebačke škole već imaju slične mjere, a Grad sada poziva i ostale škole da regulišu ovu problematiku. Prema istraživanju Instituta za društvena istraživanja iz 2022. godine, čak 85 posto učitelja podržava zabranu mobitela u školama.
“Stručna mišljenja gotovo jednoglasno ističu da bi škola trebala biti prostor u kojem se mobiteli ne koriste. Svjesni smo da ova mjera sama za sebe ne može riješiti sve probleme prekomjernog korištenja pametnih telefona kod djece, ali vjerujemo da je ovo važan korak i nadamo se da će škole prihvatiti preporuku. U tome ćemo im pružiti punu podršku”, zaključila je Dolenec.