Građani Vogošće suočavaju se s neizvjesnošću oko grijanja usred hladnih dana, dok se firma BAGS Energotehnika i premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk međusobno optužuju za nastalu situaciju.
Mazut za tri dana grijanja
Iz BAGS-a su saopćili da je Vlada Kantona Sarajevo izvršila uplatu jedne od ukupno šest faktura za nabavku mazuta, omogućivši isporuku jedne cisterne ovog energenta. Zahvaljujući tome, grijanje će biti osigurano za samo tri dana.
"Građanima Vogošće će danas biti pušteno grijanje, koje mogu očekivati u popodnevnim satima, nakon što se cijeli sistem napajanja toplotnom energijom zagrije", naveli su iz kompanije, istaknuvši da su sredstva od 40.169,70 KM dovoljna za minimalan period grijanja.
Nova obustava prijeti u ponedjeljak
Iz kompanije upozoravaju da, ukoliko Vlada KS ne uplati preostalih pet faktura, grijanje će ponovo biti obustavljeno već u ponedjeljak.
"Činimo sve što je u našoj mogućnosti da do nove obustave ne dođe, ali bez potrebnih uplata nemoguće je osigurati stabilnu isporuku mazuta", naglasili su.
Javna debata umjesto medijskih prozivki
Uprava BAGS-a osvrnula se i na izjave premijera Nihada Uka, koji je firmu označio kao isključivog krivca za probleme s grijanjem.
"Uprava BAGS-a neće putem medija voditi rat s premijerom KS. Stoga ga pozivamo na javnu debatu uživo na televizijskoj stanici po njegovom izboru, kako bi građanima Vogošće iznio činjenice, a ne neutemeljene tvrdnje", zaključili su.
Ogorčeni mještani Vogošće već su najavili mogućnost blokade magistralne ceste ako grijanje ponovo bude obustavljeno, nazivajući ovu situaciju "ratom u miru".
Dok hladnoća pritiska domove u Vogošći, rješenje ovog problema ostaje u rukama kantonalnih vlasti i firme BAGS Energotehnika.