DRŽAVA ŠUTI, POLICIJA KAZNI?

Hoće li neko konačno tužiti policajce RS-a koji nelegalno kažnjavaju zbog zastave s ljiljanima?

Zastava sa ljiljanima
Foto © STEPHANIE PILICK / DPA

U Republici Srpskoj policija nastavlja da, mimo zakona i sudskih presedana, kažnjava građane koji ističu zastavu Republike Bosne i Hercegovine – historijsku zastavu s ljiljanima. Posljednji slučaj desio se u Doboju, gdje je policija privela i kaznila dvojicu navijača iz Srebrenika jer su tokom vožnje prema Zenici, na dan utakmice reprezentacije BiH, na automobilima istakli ove zastave.

Policijska uprava Doboj izdala je saopćenje u kojem tvrdi da su lica inicijala M.M. i N.N. sankcionisana zbog "nepristojnog ponašanja" i "isticanja ratnih zastava", pozivajući se na član 7. Zakona o javnom redu i miru RS. Iako su zastave uredno oduzete uz potvrdu, i iako se nijedna riječ u zakonu ne odnosi konkretno na simboliku zastave s ljiljanima, prekršajni nalozi su im uručeni.

Međutim, prisutni svjedoci tvrde da nije bilo nikakvog remećenja javnog reda – navijači su mirno putovali, nisu uzvikivali parole niti vrijeđali bilo koga. Jedini "prekršaj" bio je – mahanje zastavom koja simbolizira međunarodno priznatu državu Bosnu i Hercegovinu.

Sramotnije od samog čina kažnjavanja je činjenica da su navijači držani pored puta više od 40 minuta, izloženi ljetnoj žezi, dok su službenici policije sjedili u klimatiziranom automobilu. Incident je izazvao reakcije prolaznika – negodovanje, dovikivanje, pa čak i pljuvanje prema policiji, navode očevici.

Ovaj slučaj nije usamljen. I ranije su sudovi u RS-u odbacivali slične prekršajne prijave jer isticanje zastave s ljiljanima ne predstavlja prekršaj niti krivično djelo. Još prije deset godina, jedna takva prijava odbačena je u Bijeljini, kada je boračka organizacija tražila uklanjanje zastave Republike BiH s Atik džamije. Sud je tada jasno poručio – pokazivanje zastave nije kažnjivo.

Ipak, policajci nastavljaju praksu očitog kršenja ljudskih prava, vjerovatno svjesni da će mnogi kažnjeni radije platiti kaznu nego se upustiti u dugotrajne i iscrpljujuće procese pred sudovima. No, sve više se postavlja pitanje – hoće li neko konačno tužiti one koji sistematski zloupotrebljavaju položaj i krše ustavna prava građana?

Zastava s ljiljanima nije samo historijski simbol. To je zastava pod kojom je BiH primljena u Ujedinjene nacije, simbol pod kojim su mnogi branili ovu zemlju, i koji, iako formalno zamijenjen, i dalje živi u narodu kao simbol otpora, suvereniteta i borbe za istinu.

Vrijeme je da neko reaguje. Da se formiraju pravni timovi koji će ne samo braniti one koji budu kažnjeni, već i pokrenuti tužbe protiv policajaca i njihovih nadređenih zbog prekoračenja ovlaštenja. Jer država koja dozvoljava da se njeni građani kažnjavaju zbog nošenja vlastite zastave – ili nije država, ili više ne pripada tim građanima.

Hoćemo li i dalje šutjeti? Ili ćemo, konačno, početi braniti svoje osnovno pravo – da volimo i pokažemo ono što naša domovina jeste?


Znate više o temi ili prijavi grešku