U SKLADU S ODLUKAMA PARLAMENTA

Iran: Saradnja s IAEA-om se nastavlja, nema novih obaveza nakon pregovora sa SAD-om

Iaea

Iran je u ponedjeljak saopštio da će se njegova saradnja sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) nastaviti u postojećem okviru i u skladu s odlukama parlamenta i Vrhovnog vijeća za nacionalnu sigurnost.

Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Esmaeil Baghaei rekao je da Teheran "nije preuzeo nikakve nove obaveze prema bilo kojoj strani" u vezi sa saradnjom s nuklearnim nadzorom UN-a, prenosi državna televizija IRIB.

Baghaei je rekao da su informirani izvori iz 18-satnih pregovora sa SAD-om u Švicarskoj u nedjelju potvrdili da nisu vođeni pregovori o iranskom nuklearnom dosijeu i da nisu preuzete nove obaveze.

Rekao je da će svi budući nuklearni pregovori u okviru Islamabadskog memoranduma o razumijevanju biti uvjetovani provedbom člana 13. sporazuma.

Član 13. memoranduma smatra se ključnim preduslovom za pokretanje formalnih pregovora o nuklearnim pitanjima, iako njegove tačne odredbe nisu javno objavljene.

Baghaei je ranije rekao da su se pregovori u Švicarskoj fokusirali na neriješene odredbe Islamabadskog memoranduma, posebno na okončanje rata na svim frontovima, uključujući Liban, i oslobađanje iranske zamrznute imovine.

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izjavio je rano u ponedjeljak da su pregovori sa SAD-om u Švicarskoj uz posredovanje Pakistana i Katara doveli do "značajnog napretka" ka okončanju rata u Libanu i ublažavanju pritiska na iransku ekonomiju.


Znate više o temi ili prijavi grešku