Iranski parlament usvojio je zakon kojim se zabranjuje korištenje satelitske internetske mreže Starlink, koju upravlja američka kompanija SpaceX u vlasništvu Elona Muska. Informaciju je objavila iranska novinska agencija ISNA.
Prema novom zakonu, građani koji koriste Starlink mogli bi se suočiti s teškim sankcijama – uključujući novčane kazne, bičevanje, pa čak i zatvorsku kaznu do dvije godine. Nije poznato koliko se zapravo Starlink koristi unutar Irana, ali s obzirom na cijenu usluge, vjeruje se da je većini stanovništva nedostupan.
Starlink je jedno od rijetkih sredstava za pristup internetu tokom državnih blokada, poput onih koje su bile uvedene tokom nedavnih sukoba s Izraelom. U tom kontekstu, zakon izaziva zabrinutost među borcima za slobodu izražavanja i prava na pristup informacijama.
Uz zabranu Starlinka, parlament je izglasao i mjeru kojom se drastično pooštravaju kazne za špijunažu. Tako je za “operativnu saradnju” sa stranim entitetima sada predviđena i smrtna kazna. Ipak, zakon ne precizira šta se tačno podrazumijeva pod tim pojmom, što mnogi analitičari tumače kao način da se pojača pritisak na političke neistomišljenike.
Obje mjere još moraju biti potvrđene od strane Vijeća čuvara, konzervativnog tijela koje ima zadnju riječ u zakonodavnom procesu, ali takva odobrenja su u Iranu uglavnom formalnost.