Nedopustivo je da iznova svjedočimo nasilnom ponašanju grupe ljudi koja se predstavlja kao "navijači", kazao je federalni ministar unutrašnjih poslova...
Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak ponovo je pozvao Upravu policije Ministarstva unutrašnjih poslova HNK da u skladu sa svojim nadležnostima uspostavi javni red i mir na području Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK). Inače, ovaj poziv stiže nakon sukoba huligana u Mostaru.
Isak dodaje da nasilno ponašanje, praćeno nacionalističkim i fašističkim ispadima huligana, predstavlja ozbiljnu sigurnosnu prijetnju ne samo HNK-u, već i Bosni i Hercegovini.
- Obaveza Uprave policije MUP-a HNK-a je da održi javni red i mir na području Hercegovačko-neretvanskog kantona. Federalna uprave policije, kako sam već i ranije rekao, spremna je da pruži podršku policijskim službenicima MUP-a HNK u sprječavanju ponašanja koja predstavljaju ozbiljnu sigurnosnu prijetnju, poručio je.
Naglašava i kako snimci i fotografije iz Mostara pokazuju sve slabosti sigurnosnog aparata HNK i neprofesionalnog rada odgovornih lica u samom sistemu.
- Nedopustivo je da iznova svjedočimo nasilnom ponašanju grupe ljudi koja se predstavlja kao „navijači“ isto kao što su nedopustive neblagovremene reakcije nadležnih institucija. U najkraćem roku uputit ću Vladi Federacije BiH na izjašnjenje načela o sigurnosti sportskih događaja te zahtjevati da se na nivou Federacije BiH po hitnom postupku donese Zakon o sigurnosti sportskih događaja FBiH.
Ne prihvatam kritike kako je riječ o poslovima iz isključive nadležnosti kantona jer sigurnosne pojave jasno nam daju do znanja kako kantoni nisu u mogućnosti da se nose s ovim oblikom kriminaliteta, kazao je.
Također je pozvao rukovodstvo Uprave policije MUP-a HNK da pokrene interne procedure i utvrdi eventualnu odgovornost policijskih službenika koji su svojim ne/radom doveli do teškog narušavanja javnog reda i mira na području HNK.
- Ovo čemu svjedočimo je nedopustivo, navodi se u reakciji federalnog ministra ministra Isaka.