Predsjednik SDA Bakir Izetbegović poručio je danas u programu BHRT-a da se Bosna i Hercegovina nalazi u dubokoj političkoj krizi koja je, kako kaže, bila neizbježna.
„Dugo se povlačilo pred Dodikovim provokacijama. Treba izdržati do kraja, a Dodik mora otići s političke scene jer je nanio ogromnu štetu državi“, izjavio je Izetbegović.
Osvrćući se na imenovanje nove Vlade Republike Srpske, lider SDA je kazao da Dodik promoviše mandatara i poteze koji su, prema njegovim riječima, ponovo u sudaru sa zakonom.
Govoreći o najavljenim referendumima, Izetbegović je ocijenio da je riječ o manevru kojim Dodik pokušava da podijeli odgovornost za udare na državu. „Prvo spušta pritisak na SNSD, pa na svoje saradnike, a sada i na narod, želeći stvoriti utisak da Srbi stoje iza njega“, rekao je.
Dodao je da je ključno pitanje hoće li Dodik ostati na čelu SNSD-a. „Ako ode, njegovi nasljednici neće se usuditi na iste poteze. Ako ostane, dobit ćemo još drskijeg Dodika, bez obzira na posljedice“, poručio je Izetbegović.
On je upozorio i na mogućnost da Dodik bojkotuje predstojeće izbore, opisujući aktuelnu političku situaciju kao „borbu živaca države protiv čovjeka koji želi da je razori“.
Govoreći o „probosanskom bloku“, Izetbegović je naglasio da SDP predstavlja važnu ljevicu u BiH te otkrio da je ranije zagovarao formiranje četvorke u kojoj bi, uz SDA, bili i SBiH, DF i NES, ali da Željko Komšić tu ideju nije podržao.