PITANJE JUŽNE INTERKONEKCIJE U BIH

Šta Amerikanci žele?

Ambasada SAD
Foto © Agencije

Pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja James O'Brien je tokom posjete Bosni i Hercegovini upozorio da je BiH pred rizikom zbog secesionističkih prijetnji iz entiteta Republika Srpska (RS).

Istina je i da je O'Brien iskoristio priliku i za nedvosmsilenu kritiku pojedinih političara, pa i Dragana Čovića, lidera HDZ BiH.

O'Brien je kritikovao Čovića za blokadu izgradnje Južne plinske interkonekcije BiH s Hrvatskom na taj način što taj projekat uvjetuje uspostavom firme “koja bi bila pod njegovom kontrolom i za njegovu političku i finansijsku korist”.

“To je cinizam i protiv je javnog interesa”, izjavio je O'Brien govoreći o Čoviću.

Podsjećamo javnost da je američki državni sekretar Anthony Blinken poslao pismo Elmedinu Konakoviću, ministru vanjskih poslova Bosne i Hercegovine u kojem traži od Konakovića da izvrši pritisak na lidera HDZ-a Dragana Čovića i ubrza projekat Južne interkonekcije.

„Blinkenovo pismo je zadnje upozorenje prije onoga što bi moglo biti u smislu reakcije američke administracije“, kaže Almir Bečarević, stručnjak u sektoru energetike, navodeći da pritisak Amerikanaca ne vidi kao njihov finansijski interes da preko LNG-terminala na Krku uđu u BiH, već isključivo kao alternativu ruskom plinu.

„Ovdje se želi omogućiti sigurnost opskrbe ove regije preko plinskog terminala na Krku, tako da se dobije mogućnost izbora“, kaže Bečarević.

Zanimljivo je da je O'Brien tokom posjete Sarajevu spomenuo brojne teme, ali ne i legitimno predstavljanje u Predsjedništvu BiH. Osim da američka administracija stoji na stanovištu da se ne može realizovati dogovor iz Laktaša bez izmjena Ustava BiH.

Već smo pisali u ranijim analizama na našem portalu da nas ne bi iznenadilo da su izmjene Izbornog zakona po željama HDZ-a uvjetovane potpisivanjem Južne interkonekcije. To što je Blinken poslao pismo i hrvatskom ministru vanjskih poslova Griiću-Radmanu puno govori o povezanosti ova dva pitanja.

Na ovu temu se oglasio i Milorad Dodik kazavši „kad god su Amerikanci tu, ispostavi se da se nešto bitno za njih dešava. Sad treba da vjerujemo da je njima veći problem RS, nego američki gas koji žele u Federaciji BiH.“

„Šta Amerikanci žele, to je teško znati“, kaže energetski stručnjak iz Zagreba Igor Dekanić. U ovakvim geopolitičkim uvjetima, jasno je da je bitan i trgovački i geopolitički utjecaj u svim energetskim infrastrukturnim projektima.


Znate više o temi ili prijavi grešku