UPUTIO JASNU PORUKU

Jovanović: “Srebrenica je naša sramota koju ne smijemo više skrivati”

Čedomir Jovanović

Povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović uputio je oštru i jasnu poruku o potrebi suočavanja s prošlošću i priznanju istine.

„Srebrenica je naša sramota i grijeh, veća nego ikad, jer i nakon tri decenije i dalje je lažljivo gledamo samo jednim okom – jadno i bezuspješno pokušavajući da prevarimo Bošnjake, svoj narod i cijeli svijet oko nas“, istakao je Jovanović, osudivši sve pokušaje negiranja ili relativizacije genocida.

Jovanović je naglasio da postoji duboka ljudska i moralna obaveza da se ne dozvoli skrivanje ili zataškavanje ove strašne tragedije. „Ne smijemo se sklanjati pred onima koji bi željeli opet da nas vrate u mržnju i ratno ludilo“, poručio je on, pozivajući na iskren dijalog i odgovornost kako bi se spriječile nove tragedije.

Ova izjava dolazi u vrijeme kada se u javnom prostoru u Srbiji i dalje vode kontroverze oko priznavanja genocida, a negiranje ostaje politički instrument nekih snaga. Jovanovićev stav predstavlja oštru kritiku takvog stanja i apel za istinsko suočavanje s prošlošću.


Znate više o temi ili prijavi grešku