Revizija finansija Kantona Sarajevo otkrila je alarmantne podatke—oko 80 miliona KM manje prikupljenog novca u kantonalnoj kasi.
To nije samo brojka, to je udarac u lice svakog građanina koji iz mjeseca u mjesec plaća poreze, pristaje na nova zaduženja, i na kraju jedva krpa kraj s krajem. I dok revizorski izvještaji zvone crveno, vlastodršci, koji su nekada znali gromoglasno urlati "para ima kad se ne krade", sada bez imalo srama nastavljaju da upumpavaju dugove i guraju građane u ekonomski ponor iz kojeg izlaza nema.
Revizija otkriva ogromne manjkove: Gdje su pare nestale?
Prema internim planskim dokumentima, revizija je sprovedena u periodu od decembra 2023. do septembra 2024. godine, s prekidima. Međutim, ono što su revizori pronašli više liči na zaplet u nekom mračnom trileru, nego na "normalno" stanje jedne kantonalne vlasti. 80 miliona KM je cifra koja nedostaje. Gdje je taj novac? Ko je odgovoran za ovako ozbiljan manjak u budžetu? Naravno, odgovori su uvijek magloviti, zakukuljeni iza političkih manipulacija, a krivicu će, kao i uvijek, prebaciti na nekoga drugog.
Ne tako davno, oni koji danas upravljaju kantonom govorili su da će nestanak korupcije automatski riješiti sve finansijske probleme. "Para ima kad se ne krade", govorili su, bodreći narod lažnim obećanjima. A sada, kada su preuzeli vlast, para nema, i to ne samo da nema, nego je ni ne traže. Umjesto da se pozabave onim što su obećali—da dovedu odgovorne pred lice pravde, da se bore protiv korupcije—oni se nastavljaju zaduživati, gurajući kanton u dubioze koje će se otplaćivati generacijama.
Zaduživanje bez kraja: Kako vlast bez stida tone sve dublje
Najveća ironija nije samo u tome da para nema, nego u tome što se vlast, bez ikakvog stida, nastavlja zaduživati. Umjesto da se uhvate u koštac s problemima, oni zatežu omču dugova oko vrata građanima. Svako novo zaduženje, svaka nova finansijska obaveza, svaka nova transakcija koja vodi prema bankrotu direktno udara u džepove radnika, penzionera, mladih i nezaposlenih. No, vlast se ne stidi—za njih je zaduživanje samo još jedan broj na papiru, još jedna politička kalkulacija kojom se mogu održati na vlasti.
Ovo nije prvi put da vlast koristi zaduživanje kao izlaz iz situacije koju su sami stvorili. Dug kantona, koji je već narastao do neodrživih visina, samo se povećava. Ali tu je kvaka: za razliku od nekih drugih dugova, ovaj dug će plaćati obični građani. To su vaši novci, vaša budućnost, i vaša djeca koja će vraćati svaki pfening koji se sada baca u vjetar.
Dugovi građanima, luksuz političarima
Dok se obični građani bore s inflacijom, rastom cijena i smanjenjem plata, političari nastavljaju da žive u paralelnom univerzumu. Njihova luksuzna auta, izdašne plate, besplatni telefoni, privatna osiguranja i putovanja na račun države samo su mali dio šire slike neodgovorne i bahate vlasti koja se ne libi da potone duboko u finansijske katastrofe. Građani su ostavljeni da gledaju kako njihovi vlastodršci voze najnovije modele automobila i prisustvuju luksuznim događajima dok im s druge strane vlast poručuje da "nema para".
Ono što je posebno tragično jeste kako ti isti političari, bez imalo stida, guraju kanton u finansijski ponor, dok istovremeno obećavaju brda i doline. Gdje su ti silni reformi, zašto građani Kantona Sarajevo još uvijek nisu vidjeli konkretne rezultate borbe protiv korupcije? Očigledno je da se, umjesto borbe, bavimo još većim dugovima i katastrofama koje čekaju iza ugla.
Građani kantona pod finansijskom omčom: Ima li izlaza?
Pitanje koje visi u zraku je koliko dugo će građani moći izdržati pod ovakvom vlašću. Koliko puta će još biti traženo da plate za greške koje nisu napravili? Svaki dan kada vlast nastavlja da se zadužuje, svaki novi milion koji se "izgubi", samo je još jedan čavao u sanduku građanske nade. Na kraju, kad sve dođe na naplatu, nećemo se sjećati gdje je sav taj novac otišao—ali ćemo itekako osjetiti posljedice.
Građani Kantona Sarajevo, budite svjesni—ova vlast vas gura u finansijski ponor iz kojeg se nećete moći tako lako izvući. Dok oni računaju svoje profite i planiraju sljedeće zaduženje, vi ćete ostati s dugovima, praznim džepovima i još praznijim obećanjima.
Vlast se mora hitno suočiti sa svojim odgovornostima. Umjesto beskrajnog zaduživanja i neodgovorne potrošnje, vrijeme je da se konačno isprave greške i da odgovorni polože račune. No, sudeći po dosadašnjem ponašanju, teško je očekivati da će se išta promijeniti—barem dok građani ne odluče da je dosta, i da više ne pristaju na ovakvu igru u kojoj su jedini gubitnici.