Klinički centar Univerziteta u Sarajevu uskoro će početi pružati medicinsku pomoć pacijentima iz Gaze, potvrdili su v. d. generalne direktorice Hajrija Maksić i v. d. direktor Discipline za nauku i nastavu Sanko Pandur.
KCUS je primio poziv od resornih ministarstava Kantona Sarajevo i Federalnog ministarstva zdravlja, uz posredstvo Ministarstva civilnih poslova BiH.
“Imamo kapacitet da primimo pacijente iz Gaze svih uzrasta, uključujući djecu. Po dolasku će biti provedena trijaža, dijagnostika i hospitalizacija, s obzirom na to da još nemamo detaljne informacije o vrsti i težini povreda,” izjavila je Maksić.
Timovi ljekara, medicinskog i nemedicinskog osoblja već se formiraju kako bi se pripremili za rad sa ranjenicima iz Gaze.
“Naši zaposleni imaju iskustva s ratnim povredama. Prihvatanje pacijenata iz Gaze smatramo našom ljudskom i profesionalnom obavezom. Svjesni smo patnji koje su prošli mnogi naši sugrađani i želimo pružiti pomoć,” dodala je Maksić.
Pandur je istakao da će prihvat pacijenata zahtijevati sveobuhvatnu društvenu akciju, ali će biti obezbijeđena neprekidna medicinska usluga za pacijente iz BiH.
“U trenutnim okolnostima, pružanje pomoći ljudima iz Gaze je moralna obaveza koju prihvatamo sa velikim posvećenjem,” rekao je Pandur.