Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović učestvovao je na najvažnijem događaju, možda u ovoj deceniji, na Samitu o miru u Ukrajini.
Ovom samitu u Švicarskoj prisustvovalo je oko 100 svjetskih lidera i predstavnika međunarodnih organizacija, kazao je Alija Kožljak, šef Kabineta predsjedavajućeg Bećirovića.
Tokom trajanja samita Bećirović je razgovarao , između ostalog, sa potpredsjednicom SAD-a Kamalom Harris, predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Lejen, premijerom Ujedinjenog kraljevstva Rišijem Sunakom, predsjednikom Poljske Andrzejom Dudom, kao i s predsjednicima i premijerima Ukrajine, Kanade, Danske, Finske, Estonije, Nizozemske, Belgije, Čilea, Ekvadora, Hrvatske, Albanije, Crne Gore, Kosova i Sjeverne Makedonije.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović će u narednim sedmicama nastaviti sa intenzivnim vanjskopolitičkim aktivnostima i novim posjetama važnim destinacijama.
– Takav intenzivan vanjskopolitički angažman očigledno smeta nekim snagama kojima ne odgovora jačanje države Bosne i Hercegovine, poručuje Kožljak.
Dodaje da je Denis Bećirović na ovom samitu u Švicarskoj na najdostojanstveniji i najkvalitetniji način predstavio državu Bosnu i Hercegovinu.
– To je nastavak veoma intenzivnog i dobro osmišljenog diplomatskog angažmana dr. Bećirovića na najvažnijim svjetskim adresama. Zbog takvog angažmana postao je kredibilan sagovornik na najvažnijim vanjskopolitičkim adresama, što potvrđuju i njegove brojne posjete, kao i prijemi s najvišim državnim i vojnim počastima, navodi Kožljak. Tokom obraćanja na plenarnoj sjednici samita u Švicarskoj, pred brojnim zvaničnicima iz cijelog svijeta, predsjedavajući Bećirović je imao jedan od najupečatljivijih govora, a nakon njegovog obraćanja mu je lično čestitao i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski, kazao je Kožljak.