POP, SREBRENICA, UNIFORMA

Ko je iguman Luka Babić? Zamislite da neki islamski vjerski službenik u BiH širi ovakvu "bratsku ljubav"

Luka Babić

Luka Babić se zamonašio 28. avgusta 2004. godine u manastiru Tvrdoš od strane Episkopa zapadnoameričkog Maksima. Luka Babić je iguman pravoslavnog manastira Karno koje se nalazi nedaleko od Srebrenice.

Luka je po mnogo čemu poseban. Ali najviše voli da se fotografiše s pištoljem, pored oklopnog vozila Despot, sa pripadnicima SAJ-a MUP-a Republike Srpske, Putinovih Noćnih vukova, redovne policije, Oružanih snaga BiH, padobrancima, oficirima, bjeguncima od zakona, optuženicima za ratne zločine i drugim licima sumnjive prošlosti. Posebno oduševljen fotografijama ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića. Uzor mu je preminuli Atanasije Jevtić koji je otvoreno propovijedao da „Muslimani smrde!“.

A voli i da zapjeva. Tako je prošle godine zapjevao u manastiru Karno "Na sred gore Romanije, četnički se barjak vije. Pa, neka ga, nek se vije, donet nam je iz Srbije. Doneo ga Čiča Draža i njegova gorska straža”.

Naime, u noći između 13. i 14. januara prošle godine, u manastiru Karno se proslavljala Nova godina povodom čega su odjekivali u brdima oko Srebrenice stihovi “Oj, četnici Ravne gore, zbijajte se u redove. Zbijajte se, brat do brata, da skinemo jaram s vrata”. Proslavi su prisustvovali gosti iz Srbije na čelu sa Mlađanom Đorđevićem, bivšim savjetnikom srbijanskog predsjednika Borisa Tadića, osnivačem organizacije “Naša Srbija” i vođom “Pokreta Oslobođenje”. Kažu, rusofil povezan sa Srpskom pravoslavnom crkvom i četničkim udruženjima. Prema pisanju portala iz Srbije “predsednik pokreta “Oslobođenje” Mlađan Đorđević” fotografisan je nedavno u društvu Aleksandra Babkova. Đorđevićev sagovornik iz Moskve, Aleksander Babkov je od 2014. godine pod sankcijama Evropske unije zbog “narušavanja teritorijalnog integriteta i suverenitata Ukrajine”. Tim su se sankcijama kasnije pridružile i Sjedinjene Američke Države koje su Babkova stavile na crnu listu.

Mjesec i po prije Đorđevića, manastir Karno je posjetio i Dušan Marković, kontroverzni vođa ultranacionalističke stranke Prava Srbija sa centralom u Jagodini. Prema medijskim izvještajima iz decembra prošle godine, Marković je sa igumanom manastira Karno Lukom Babićem pjevao četničke pjesme. “Šta se ono u Bosni pokraj Drine zbiva, to su srpski četnici sišli sa planina. Ne boje se Allaha, ne boje se mina, ne boje se ustaša, ni mudžahedina”, pjevao je Marković, dok ga je iguman Luka povremeno pratio.

Ove godine se iguman Luka Babić odlučio poslati pismo Ćamilu Durakoviću povodom neustavnog dana RS odnosno snimka kojeg je Duraković objavio i na kojem se mogla vidjeti još jedna provokacija kada je u Kragljivodama lokalni monah okupio ljude, a selom se orio Baja Mali Knindža.

Ovaj iguman je pismo započeo riječima: „Kada ste već toliko nevaspitani i zaslijepljeni mržnjom prema svemu srpskom, pa nam niste ni čestitali Božić, iako ste bili taj dan sa vašim lovačkim bašibozlukom preko puta nas na Kragljivodi Metohu Manastira Karno. Umesto toga ste kao miševi, neovlašteno nas snimali, iz one nelegalne daščare i paščare preko puta, gde se najčešće okupljaju lovci s kerovima i pijanci, koji urlaju, a misle da pjevaju.“

Luka je iskoristio priliku i da napiše: “Kao i za Bogojavljenje i Časni Krst, opet moram da vas učim i za Badnjak. To je stari srpski običaj koji nije mogao da spreči ni osmanlijski ni austrougarski ni komunjarski okupator, pa neće ni preimenovana osmanlijska zaostavština uz želje da Ćamil dugo godina bude potpredsjednik Republike Srpske i obilježava „Dan državnosti i Njen rođendan pod crveno plavo belim barjakom. BOŽE PRAVDE!“

Dok ovaj iguman širi bratsku ljubav i na sve načine ponižava BiH i Bošnjake, progon imama u BiH se nastavlja. Gradska uprava u Prijedoru traži istragu nadležnih institucija protiv Amira efendije Mahića, glavnog imama u Kozarcu zbog hutbe od 12. januara ove godine zbog upotrebljene riječi "dušmani" u hutbi. Na udaru se našao i imam Muharem ef. Štulanović, profesor na Islamskom pedagoškom fakultetu u Bihaću, teolog i imam, koji je manji bh. entitet Republiku Srpsku nazvao "genocidnom tvorevinom".

Dakle, sad zamislite da neki islamski vjerski službenik u BiH širi ovakvu bratsku ljubav i kako bi na to regovala javnost, mediji, političke stranke, ali i vioski predstavnik.

U slučaju igumana Luke, sve je ovo normalno. I miroljubivo. I oprostivo.


Znate više o temi ili prijavi grešku