Predrag Kojović Dodika naziva “umirovljenim političarom”, dok Trojka paralelno učvršćuje kadrove SNSD-a u institucijama...
Koalicija Trojka uporno pokušava izgraditi narativ kako je upravo ona zaslužna za „odlazak Milorada Dodika iz politike“. Pred građanima nastoje prikazati raskid sa SNSD-om kao vlastitu političku pobjedu, iako je činjenica da Dodiku obavljanje političkih funkcija nije onemogućila nijedna stranka, već pravosnažna presuda Suda BiH.
Uprkos sve češćim tvrdnjama da je koalicija „raskinuta“, realnost pokazuje suprotno – SNSD, Trojka i HDZ i dalje zajednički upravljaju državnim institucijama kroz Vijeće ministara BiH i Parlament BiH.
Kojovićeve kontradikcije
Predrag Kojović, zastupnik Naše stranke, u posljednjem nastupu na FTV-u, čak je izjavio kako je “umirovljenje Dodika najvažniji politički događaj u BiH, možda i važniji od evropskog puta”. Dodao je da je spreman „platiti političku cijenu“ i izgubiti vlast 2026. godine ako je to ono što je trebalo da se zemlja “oslobodi” Dodika.
Problem je u tome što Dodik nije politički penzioner. Naprotiv – on ostaje na čelu SNSD-a, pozicije iz koje vuče najveću političku moć i i dalje direktno upravlja procesima u BiH.
Još donedavno, iz Naše stranke i Trojke uvjeravali su javnost da je Dodik „proevropski“ i da se „promijenio“. Čak su govorili kako će „bagerima pomesti“ SNSD, dok su istovremeno s tom strankom dijelili vlast i imenovali njihove kadrove u državnim institucijama. Ministri iz Trojke bez problema su podržali odluku o kupovini zgrade u Banjoj Luci za potrebe UIO, i to budžetskim novcem – iako su se tada već mogli uvjeriti u potpunu iluziju Dodikovog navodnog „zaokreta“.
SDA podsjeća na propuštenu šansu
Edin Ramić, zastupnik SDA, podsjetio je da se 2022. godine vlast mogla formirati i bez SNSD-a, jer potvrda Doma naroda BiH nije bila potrebna za konstituisanje Vijeća ministara. Prema njegovim riječima, postojala je većina u Zastupničkom domu, ali je Trojka tada procijenila da je “važnije” izbaciti SDA iz vlasti nego SNSD.
– Danas Dodika ne možete ukloniti bez potvrde Doma naroda. To je bila svjesna politička odluka Trojke – naglašava Ramić.
On podsjeća i da je Trojka 2022. odbijala bilo kakve razgovore s opozicijom iz RS-a, poput Liste za pravdu i red Nebojše Vukanovića, dok su istovremeno sklapali dogovore sa SNSD-om i HDZ-om u Istočnom Sarajevu. „Sad se samo ponavlja obrazac – HDZ sada ‘šeta’ Trojku“, zaključio je Ramić.