HDZ BiH je predložio 2022. godine izmjene Izbornog zakona BiH koje se odnose na regulisanje kome pripada mandat.
HDZ je tražio da mandat koji osvoji pojedinac ne pripada njemu, nego stranci koja ga je kandidovala. Pojedinac je samo nosilac mandata.
A prijedlog tog člana glasi: "Ukoliko izabrani nosilac mandata, u toku trajanja mandata istupi iz političke stranke, koalicije ili liste nezavisnih kandidata koja je sudjelovala na izborima, a na čijoj je kandidatskoj listi bio izabrani nosilac mandata, mandat se dodjeljuje sljedećem kandidatu na listi političke stranke, koalicije ili liste nezavisnih kandidata".
Moglo bi se reći da ovo i nije poželjna praksa u demokratski razvijenim zemljama, ali ako se prisjetimo kako i na koji način bh. političari koriste ovaj poslanički mandat onda možda ipak treba razmisliti i o ovoj opciji.
U BiH je vrlo često slučaj da nosilac mandata napusti jednu stranku i „unovči“ taj isti mandat pri ulasku u drugu stranku.
Postoji samo jedan primjer i to u Narodnoj skupštini Republike Srpske da je poslanik vratio mandat stranci, na čijoj listi je izabran za poslanika. A to je Milan Radović, koji je vratio mandat SDS-u. Milan Radović je obnašao funkciju zamjenika predsjednika SDS-a.
Za razliku od Milana, koji je jedinstven slučaj, u BiH ima jako puno onih koji idu od stranke do stranke, pri čemu ne vode računa ni o obećanjima koja su davali, niti prate bilo kakve principe i ideologije, a još manje program. U javnosti su to oni koji su poznati kao preletači.
I upravo tzv. preletači najčešće budu ključni za formiranje vlasti na nekom nivou.
Ono što se može primijetiti jeste kako javnost različito percipira prelazak iz jedne u drugu stranku. Obično ako se radi o prelasku u stranku za koju neko navija, onda se taj prelazak iz stranke u stranku ocjenjuje kao hrabar, moralan i dostojanstven čin. Ako ipak se radi o prelasku u stranku za koju nemamo lijepo mišljenje, onda se taj prelazak opisuje kao izdaja.
U dokumentu kojeg je objavio Nermin Nikšić, a u kojem su pobrojane tehničke izmjene izbornog zakona BiH oko kojih postoji dogovor stranaka koje čine državnu vlast, navode se izmjene koje se odnose upravo na pitanje pripadnosti poslaničkog mandata. Ovaj dogovor predviđa da mandat pripada isključivo stranci.
Međutim, američka ambasada je reagovala na ove dogovorene izmjene i skrenula pažnju vlasti u BiH da bi ovi prijedlozi u dokumentu samo ojačali postojeći neodgovorni sistem i pomjerili stranačku politiku u BiH ka oligarhiji, što je upravo pogrešan smjer za demokratiju u zemlji.
Pitali smo građane BiH da li mandat treba da pripada stranci ili pojedincu i rezultati govore da je zaista teško odgovoriti na ovo pitanje.
S jedne strane ne želimo da stranke jačaju svoju kontrolu nad pojedincima, a opet s druge strane ne želimo ni da nam tzv. preletači kroje sudbinu.