Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković razgovarali su danas u Beogradu o jačanju saradnje dvije zemlje, evropskom putu regije i drugim aktuelnim pitanjima, saopćio je Kabinet predsjednika Srbije.
Vučić je šefu bh. diplomatije, koji je u službenoj posjeti zemljama regije, rekao da je Srbija opredijeljena za jačanje bilateralnih odnosa s BiH, uz daljnju izgradnju međusobnog povjerenja i solidarnosti.
Vučić je kazao da Srbija pozdravlja odluku o dodjeljivanju BiH statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, naglasivši da je to pozitivan signal za daljnji napredak i povezivanje cijele regije.
Vučić i Konaković su se usaglasili da, u tom kontekstu, realizacija zajedničkih infrastrukturnih projekata, među kojima je trenutno najvažniji izgradnja autoputa Beograd - Sarajevo, daje dodatni impuls snažnom jačanju ekonomske saradnje, ali i boljem povezivanju.
Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić pozvala je ministra Konakovića da razmotri pristupanje te zemlje Inicijativi “Otvoreni Balkan”.
Tokom susreta u Beogradu naglasila je da bi članstvo BiH u ovoj inicijativi doprinijelo jačanju ekonomske saradnje i ekonomskom boljitku svih građana regije.
Premijerka Brnabić i ministar Konaković su razgovarali o unapređenju bilateralnih odnosa, ekonomskoj i regionalnoj saradnji, infrastrukturnim projektima i političkom dijalogu.