ODLUČILI PODIĆI GLAS PUTEM PETICIJE

Konzulica BiH u Štutgartu ne dozvoljava da se u prostorijama konzulata obilježi godišnjica genocida u Srebrenici

Vera Sajic Nezavisne

Organizatori obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici u Štutgartu pokrenuli su peticiju za omogućavanje korištenja Generalnog konzulata BiH u ovom gradu.

Od 2015. godine, u Štutgartu se redovno održava centralna manifestacija u znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. Ovu manifestaciju svake godine posjećuje više hiljada ljudi, a organizira se uz značajnu podršku grada Štutgarta, vjerskih zajednica i bosanskohercegovačkih udruženja iz cijele pokrajine Baden-Virtemberg. Do 2023. godine, konzulat je bio na raspolaganju svim građanima Bosne i Hercegovine koji su prisustvovali manifestaciji.

Organizatori su od samog početka imali podršku bivših generalnih konzula Dragića, Miškovića i Muhića. Međutim, ove godine, nova generalna konzulica, gospođa Vera Sajić, nije dozvolila korištenje prostorija GK BiH u Štutgartu za ovu svrhu. Također, organizatorima nije bilo dozvoljeno održavanje radnih sastanaka u prostorijama konzulata.

Organizatori su od marta mjeseca tri puta kontaktirali gospođu konzulicu Sajić putem mejl-poruka s molbom za korištenje konzulatskih prostorija i srdačnim pozivom da se pridruži radnim sastancima. Na te molbe su dobili negativan odgovor tek nakon što su se žalili ambasadoru BiH u Berlinu, gospodinu Damiru Arnautu.

Organizatori smatraju svojom dužnošću obavijestiti građane BiH u Baden-Virtembergu i širom svijeta o ovim događajima i anti-bosanskim odlukama generalne konzulice Sajić, koja svoju odluku nije obrazložila.

Stoga su odlučili podići glas putem peticije kako bi gospođi Sajić i nadležnim organima dali do znanja da se ne slažu s ovom odlukom.


Znate više o temi ili prijavi grešku