Endokrinolozi

Konzumiranje ove hrane jedan je od najlakših načina da dobijete dijabetes

Gazirana pica

Dijabetes tipa 2 je kronična bolest povezana s mnogim zdravstvenim problemima, uključujući visok krvni tlak.

Iako nas genetski i rasni faktori mogu učiniti podložnijim razvoju dijabetesa, postoje dobre vijesti. Nekoliko promjena u ishrani može smanjiti rizik od razvoja bolesti i pomoći nam da živimo duže.

Svi endokrinolozi se slažu da redovno uzimanje rafinisanog šećera može povećati šanse za dobijanje dijabetesa, hronične bolesti koja se javlja kada gušterača ne proizvodi dovoljno insulina ili kada tijelo ne može efikasno da koristi insulin koji proizvodi.

“Pretjerana konzumacija slatke hrane i pića može dovesti do rezistencije na inzulin, ključnog faktora u razvoju dijabetesa”, objašnjava dr. Maria Teresa Anton.

"Smanjenje unosa dodanih šećera jednostavan je, ali moćan korak u upravljanju rizikom od dijabetesa", dodao je doktor.

Endokrinolog Rekha Kumar savjetuje izbjegavanje zaslađenih pića, poput voća i gaziranih sokova.

"Ovo su napici bogati kalorijama i šećerom, često fruktozom, što je verzija šećera koja dovodi do insulinske rezistencije", objasnila je ona.

dr. Anton napominje da je umjerenost ključna, kao i briga o veličini porcija.

“Redovno uživanje u slatkim poslasticama ili hrani bogatoj ugljikohidratima može podići nivo šećera u krvi, stavljajući veći stres na inzulinski odgovor tijela”, napomenula je.

Zaključno, za prevenciju dijabetesa ključno je izbjegavati rafinirani šećer koji se nalazi u voćnim konzervama, desertima na bazi mliječnih proizvoda, kao i pekarskim proizvodima i preljevima za salate.

"Klonite se proizvoda poput bijelog hljeba, slatkih žitarica i pržene hrane. Ovo može doprinijeti cjelokupnom zdravlju i pomoći u kontroli rizika od dijabetesa", rekao je dr. Anton.