NIJE OBNOVLJENA DOZVOLA

etto.ba saznaje: Kubanska vakcina za karcinom pluća nije više u upotrebi u BiH

Pluca slika

Lijek CIMAvax –EGF proizvođača Center of Genetic Engineering and Biotechnology (CIGB) sa Kube, tačnije vakcina koja se koristi za liječenje pacijenata sa karcinomom pluća nije više u upotrebi, jer uvoznik i distributer navedenog lijeka nije podnio zahtjev za obnovu dozvole za promet u BiH, potvrđeno je za portal etto.ba iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Povučena dozvola

„ Lijek CIMAvax –EGF sa Kube je u periodu od 06.05.2016 do 05.05.2021 godine imao važeću dozvolu za stavljanje u promet u BiH. Nakon ovog perioda, proizvođač, odnosno pravno lice koje je u ime proizvođača bilo odgovorno za ovaj lijek, a to je Immuno Pharm d.o.o nije podnijelo zahtjev za obnovu“, istakli su iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Kako navode iz Agencije, lijek je bio odobren za liječenje odraslih pacijenata koji imaju nesitnoćelijski karcinom pluća (NSCLC) stadijuma IIIB /IV, koji su prošli prvu liniju liječenja prema standardnom hemijoterapijskom protokolu baziranom na jedinjenjima platine, sa objektivnim kliničkim odgovorom ili stabilnom bolešću.

„ Lijekovi koji nisu registrovani, a neophodni su za liječenje jednog ili više pacijenata mogu se uvesti interventno, na osnovu odobrenja entitetskih ministarstava nadležnih za poslove zdravlja, a na zahtjev veleprometnika,“ objasnili su iz Agencije.

Interes bio veliki

Još u periodu kada je za navedeni lijek izdata dozvola za stavljanje u promet, iz Immuno Pharma su tvrdili da je interes pacijenata za vakcinom veliki, ali da je cijena vakcine za naše uslove visoka. Naime, pacijent je trebao platiti oko 7.500 eura za udarnu terapiju, koja podrazumijeva 5 ciklusa davanja i traje oko tri mjeseca. To je zapravo lijek koji se nije mogao kupiti u slobodnoj prodaji i bio je dostupan u privatnim klinikama. Da bi ga pacijenti dobili u sklopu zdravstvene ustanove on je morao biti nabavljen od strane zdravstvene ustanove, odnosno propisan pacijentu od strane ordinirajućeg ljekara.

Jedan od korisnika twitera napisao je da je Kuba još 2015.godinu razvila vakcinu za rak pluća koja je dostupna na Kubi, u Kolumbiji, BiH, Peruu i Paragvaju. Embargo protiv Kube spriječava da vakcina bude dostupna i u SAD-u.

Inovativna vakcina protiv raka pluća pod nazivom “Cimavax EGF” koju je razvio kubanski Centar za molekularnu imunologiju djeluje tako što blokira tip proteina epidermalnog faktora rasta (EGF), koji je ćeliji raka potreban za rast, a pokazalo se da zaustavlja rak pluća i u poodmakloj fazi.

Spriječava metastaze

Vakcina “CimaVax EGF” spriječava širenje metastaza i karcinom pluća pretvara u hroničnu bolest, objasnio je svojevremeno kubanski imunolog iz Centra za molekularnu imunologiju u Havani Kamilo Rodrigez. On je dodao je da se najbolji rezultati postižu kod pacijenata sa mikrocelularnim karcinomom pluća, gdje može da se očekuje da pacijent živi i do pet godina.

U prve četiri godine primjene ovu vakcinu je na Kubi dobilo oko 3.000 pacijenata.

„Postoje pacijenti koji su odreagovali na terapiju vakcinom i oni koji nisu odreagovali uopšte. Sve to zavisi od biologije tumora“, objasnio je Rodrigez., koji je i jedan od članova tima koji je patentirao vakcinu.

Prije par godina tokom svoje posjete Srbiji, dr Anabeli Estavez Garcia, predstavnik Asocijacije ljekara Kube, specijalista onkolog i profesor istraživač na Medicinskom fakultetu u Havani, predstavila je više kubanskih lijekova koji imaju veliku delotvornost na suzbijanje metastaze kancera. Ona je tada istakla da je uz pomoć adekvatnih terapija, moguće zaustaviti razvoj same bolesti i time je pretvoriti u lako kontrolisanu hroničnu bolest. Na taj način se pacijentima produžava život, ali i poboljšava sam kvalitet.

Važnost prevencije

Dr. Estavez Garcia posebno je istakla važnost prevencije kao i redovnih pregleda radi mogućnosti ustanovljavanja bolesti u ranoj fazi. Kada je bolesti dijagnostifikovana upravo u ranoj fazi, u velikom broju slučajeva izliječenje može biti potpuno. Također je napomenula da se velike nade polažu u imunološku terapiju, te da je ukoliko kancer nastaje “prevarom imunološkog sistema” i da se shodno tome i razvija, upravo to i mjesto odakle treba da se krene kako bi se spriječio nastanak, ali i razvoj kancera.

Kuba decenijama unazad ulaže mnogo resursa upravo u borbu protiv velikog broja kancera i razvoj vakcina za njihovo liječenje. Osim svjetski poznate vakcine za rak pluća, Kubanci su razvili i vakcinu protiv raka mozga koja postiže visok procenat uspješnosti u liječenju. Visoku stopu uspješnosti imaju i u sprovođenju terapija i tretmana za liječenje dijabetskog stopala, ali i primjenu metode kojom se zaustavlja degenerativno oboljenje oka poznato pod nazivom retinitis pigmentosa.

Govoreći za portal etto.ba Prof. dr. Zehra Dizdarević, specijalista pulmologije i alergologije smatra da svaka vakcina ili lijek za tumore da bi bili u upotrebi, potrebno je da prođu eksperimentalnu fazu ispitivanja. Kaže da nije upoznata da li postoje ili su zvanično objavljeni bilo kakvi rezultati na osnovu kojih bi se potvrdila efikasnost i djelotvornost navedene vakcine.

„Karcinomi pluća su naročito poslije korone došli do izražaja među stanovništvom. Moguće da je uzrok tome pad imuniteta. Uglavnom bilo je puno pacijenata nakon korone kojima su nakon urađenog CT-a torokalnih organa otkrivene razne promjene na plućima, da bi im se daljnom dijagnostikom na klinici kasnije otkrilo da boluju od karcinoma“ rekla je Dizdarević.

Ističe da su glavni riziko faktori za nastanak karcinoma pluća pušenje, hronična opstruktivna bolest pluća i aerozagađenost.

Bez pravila

„Kada su u pitanju starosne skupine kod kojih se javljaju karcinomi pluća tu nema pravila. Ranije su se karcinomi pluća javljali kod starijih osoba, sada su se te granice pomjerile, idu ispod 50 godina", kazala je Dizdarević.

Broj oboljelih od karcinoma pluća u u BiH je u stalnom porastu, tvrde stručnjaci. Prema nekim procjenama, za petnaestak godina mogli bi imati oko 250.000 oboljelih od karcinoma pluća. Osim toga, porazne statistike govore da je BiH zemlja sa najvećim brojem pušača u Evropi.

Utvrđeno je kako je rak pluća najčešći ubica među karcinomima u Evropi. Oko 25% svih uzroka smrti na našem kontinentu dolazi od ove bolesti. Kada je riječ o dobnim skupinama, u razvijenom svijetu najviše se javlja između 70. i 80. godine života, dok je u zemljama u razvoju, u koje spada i naša zemlja, granica pomaknuta za 10-ak godina, pa se u BiH bolest najčešće otkriva kod ljudi između 50. i 60. godine života.

Međutim, karcinomi pluća otkrivaju se i kod dosta mlađih osoba. Stopa preživljavanja kod karcinoma pluća je pet godina ako se bolest otkrije u ranoj fazi. U tzv. bijeloj knjizi Evropskog respiratornog društva zabilježeno je kako je pušenje odgovorno za više od 80% svih slučajeva raka pluća. Ipak, ukoliko se karcinom pluća otkrije dovoljno rano i nije metastazirao, prema tvrdnjama zdravstvenih stručnjaka, izlječiv je u 50 posto slučajeva.