ONLINE PETICIJA ZA VRAĆANJE IMENA I LOGA BZK PREPOROD

Kćerka Prof. Dr. Muhsina Rizvića: Apel za očuvanje imena i simbola BZK "Preporod"

Preporod logo

U vremenu kada se temelji naše historije i identiteta neprestano testiraju, postoji linija koja se ne smije prelaziti.

Povlačenje imena i loga Bošnjačke zajednice kulture "Preporod", simbola naše kulturne baštine, prelazi upravo tu liniju. Svi koji prepoznaju težinu i značenje Preporoda, kao institucije koja već više od stoljeća čuva i razvija kulturni i historijski identitet Bošnjaka, osjećaju potrebu da se suprotstave ovakvom naumu.

Kćerka osnivača i prvog predsjednika BZK "Preporod," uglednog historičara književnosti, rahmetli prof. dr. Muhsina Rizvića, istupila je u ime svih nas koji prepoznajemo važnost očuvanja identiteta. Svjedokinja burnih godina i vremenâ kada je Preporod bio stub očuvanja bosanskog duha i dostojanstva pod opsadom, ona iznosi gorčinu i bol zbog namjere da se Preporod, kako ga poznajemo, utiša i preimenuje u neodređenu "kulturnu zajednicu."

Njenu reakciju prenosimo u cjelosti:

Nemam prava da ne reagujem na bezočni čin samo-ukidanja imena i loga BZK Preporod koji su uspostavili obnovitelji 1991. godine, predvodjeni mojim rahmetli ocem prof. dr. Muhsinom Rizvićem. Kao volonter na mjestu generalnog sekretara ovog kulturnog društva u najtežim godinama opsade Sarajeva 1992-1993. svjedok sam šta je Preporod značio gradjanima Bosne i Hercegovine i kakva je energija otpora i patriotizma vladala u prostorijama Društva i na kulturnim događajima koji su, uprkos granatiranju i smrti, svakodnevno organizirani.

Nije ime i logo Preporoda u srcu samo članovima ovog kulturnog društva, oni su dio našeg identiteta i NIKO nema pravo da ih na ovaj način ukida. Zato pozivam sve one koji baštine djelo obnovitelja Preporoda i koji se ne slažu da Preporod postane neimenovana kulturna zajednica sa logom koji nosi historijski problematične konotacije da nam se pridruže u borbi za vraćanje imena i loga potpisom online peticije na sljedećem linku

Historija koja se ne može obrisati

Prisjetimo se da je BZK "Preporod" obnovljen 1991. godine, pred sam početak strašne agresije na Bosnu i Hercegovinu. Tada su se obnavljali snaga i duh kulturnog otpora, ponos našeg naroda. Tokom najtežih godina opsade Sarajeva, kada su granate svakodnevno pogađale grad, Preporod je bio utočište nade i ponosa, mjesto koje je pružalo otpor kroz kulturu, umjetnost i zajedništvo. Prostori Društva odjekivali su strašću, hrabrošću i borbenošću svih onih koji su stajali uz Preporod. Danas, kada je pitanje opstanka ovih simbola podignuto, svi koji osjećamo vezu s tim vremenima prepoznajemo i potrebu da reagujemo i kažemo: ne može i neće tako.

Duh obnove i otpora: Naš kolektivni identitet

Ime i logo Preporoda nisu samo oznake; oni su simboli otpora, dio našeg kolektivnog identiteta i ponosa. Njihov značaj ne počiva u jednostavnom dizajnu, već u uspomenama koje nosimo i svemu što su predstavljali u vremenu kada je bilo najteže. Oni su sačuvani zalog i riznica časti, napora i borbe naših predaka, i njihov nestanak bio bi dubok rez u srce identiteta kojem pripadamo.

Danas, dok prijetnja da Preporod postane "neimenovana kulturna zajednica" visi nad nama, postavlja se pitanje: ko ima pravo da ukida ime, simbol i sve što je Preporod izgradio kroz decenije? Taj čin nije samo administrativna odluka – on nosi sa sobom pokušaj da se izbrišu vrijednosti koje smo baštinili, za koje smo se borili i koje smo voljeli.

Zov na otpor: Potpišimo peticiju

Ova promjena, ako se dogodi, mogla bi ostaviti trajne posljedice na našu kulturnu svijest. Zato pozivamo sve one koji se osjećaju dijelom priče o Preporodu i koji prepoznaju njegovu ulogu u našem društvu da se suprotstave ovom činu. Potpisivanjem online peticije imamo priliku glasno reći "ne" namjeri da se Preporod preimenuje, da njegovi simboli budu izbrisani i da bude sveden na neprepoznatljivi znak prošlosti.

Naša borba za Preporod nije samo borba za naziv i logo. To je borba za očuvanje dijela nas, dijela naše historije, i dijela svega onoga što jesmo kao narod. Sačuvajmo ono što su nam naši preci ostavili.