KCUS

Leptospiroza u Sarajevu: 71 zaraženi, dvoje hospitaliziranih – najviše slučajeva u Novom Gradu

Kcus
Foto © KCUS

Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo (ZZJZKS) objavio je najnovije podatke o epidemiji leptospiroze zaključno s 9. junom 2025. godine.

U izvještaju se navodi da su trenutno dvije osobe hospitalizirane na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS).

Epidemija je zvanično proglašena 23. maja, a broj zaraženih i dalje raste. Do sada je prijavljeno ukupno 71 slučaj zaraze, od čega je 30 laboratorijski potvrđeno, dok su ostali potvrđeni prema definicijama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).

Najpogođenija je Općina Novi Grad, s čak 53 registrovana slučaja, dok je na Ilidži zabilježeno osam slučajeva, a u Općini Centar sedam. Zaraženi su uglavnom osobe u dobi između 30 i 65 godina, što ukazuje da se virus najviše širi među radno aktivnim stanovništvom.

Srećom, do sada nije bilo smrtnih slučajeva. Nadležne institucije pozivaju građane na pojačanu opreznost i pridržavanje higijensko-epidemioloških mjera kako bi se spriječilo dalje širenje bolesti.


Znate više o temi ili prijavi grešku